Minister finansów: Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie opłacalne

Minister finansów podkreśliła, że celem PPK jest zabezpieczenie potrzeb finansowych obywateli po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej (fot. Pixabay/skeeze)

– Pracownicze Plany Kapitałowe są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym; mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne – podkreśliła w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister finansów Teresa Czerwińska.

Szef PFR: Informacje „Wyborczej” o zmianach w PPK to klasyczny fake news

Informacje „Gazety Wyborczej” o zmianach dotyczących programu Pracowniczych Planów Kapitałowych to klasyczny fake news – ocenił prezes Polskiego...

zobacz więcej

Czerwińska podkreśliła, że celem PPK jest zabezpieczenie potrzeb finansowych obywateli po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej. – Ma on szansę stać się tak naprawdę pierwszym masowym prywatnym programem oszczędnościowym dla wszystkich zatrudnionych osób – oceniła. W tym kontekście zwróciła również uwagę na akumulację dodatkowego krajowego kapitału, który jej zdaniem „zwiększy potencjał wzrostu gospodarczego Polski”.

Szefowa resortu finansów zaznaczyła, że zgromadzone w ramach PPK środki stanowią prywatną własność uczestnika programu. – Ponadto uczestnictwo w tym programie jest w pełni dobrowolne. Należy pamiętać, że na początku wszyscy pracownicy zostaną do systemu zapisani automatycznie. Aby zrezygnować z uczestnictwa w programie, pracownik będzie musiał złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK – wyjaśniła minister.

Pytana, czy nie grozi nam „powtórka z OFE” i czy nie dojdzie kiedyś do kolejnego upaństwowienia prywatnych funduszy, minister odparła, że PPK i OFE to dwa różne instrumenty. – PPK są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym, a OFE to element powszechnego systemu emerytalnego – wskazała.

– Najważniejszą różnicą jest fakt, że środki gromadzone w PPK – w przeciwieństwie do środków gromadzonych w ramach powszechnego systemu emerytalnego (ZUS i w OFE) – nie stanowią części obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne. Nie są więc daninami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych – tłumaczyła Czerwińska. Jak dodała, wpłaty do PPK dokonywane są już po opodatkowaniu wynagrodzenia uczestników.

Na pytanie, czy wszystkim opłaca się przystąpić do PPK, odpowiedziała: „Oczywiście, mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne”. – Choć ostateczny wybór należy do pracowników, to jednak my ze swojej strony zachęcamy wszystkich do oszczędzania w ramach PPK – dodała minister.

źródło:
Zobacz więcej