Raport

Epidemia koronawirusa

Banki gotowe wejść do układu GetBack. Zgodziły się na redukcję długu

Banki zadeklarowały „haircut” w wysokości ponad 60 mln zł (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zarząd windykatora GetBack dopiął swego – sześć z siedmiu banków zgodziło się na redukcję długu. „Puls Biznesu” zwraca jednak uwagę, że sytuacji obligatariuszy to nie poprawi.

KNF: informacje o nieprawidłowościach przy sprzedaży obligacji GetBack zostały zweryfikowane

Informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach zostały zweryfikowane – poinformowała...

zobacz więcej

Najpierw prośby w bezpośrednich spotkaniach, potem nacisk medialny i presja podczas grupowego spotkania w Komisji Nadzoru Finansowego – tak wyglądały wielotygodniowe negocjacje GetBacku z bankami – wskazuje dziennik. Spółka próbowała namówić instytucje, które pożyczyły jej pieniądze, by zgodziły się odzyskać mniej niż wynika z umów kredytowych.

Banki były w dużo lepszej sytuacji niż inwestorzy indywidualni, którzy obejmowali obligacje upadłego indykatora, bo ich dług był zabezpieczony, i to bardzo dobrze – wartość zabezpieczenia przekraczała wartość długu. Mimo to presja władz GetBacku podziałała – sześciu spośród siedmiu największych wierzycieli wśród banków zgodziło się na „haircut”, czyli odzyskanie niepełnej kwoty.

– Udało nam się wynegocjować wstępne porozumienia z sześcioma bankami. Jedynym, który się nie zgodził, jest Haitong. W sumie banki zadeklarowały na dziś „haircut” w wysokości ponad 60 mln zł, jeśli GetBack zostanie przejęty przez inwestora. Liczymy, że umowy uda się podpisać do końca stycznia – tłumaczy prezes GetBacku Przemysław Dąbrowski.

Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack szacuje, że w skali kraju straty poniesione przez obligatariuszy-osoby fizyczne poszkodowane w aferze GetBack sięgają ponad 2 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej