„Bezumowny brexit złym rozwiązaniem tak dla Wlk. Brytanii, jak i dla UE”

(fot. pixabay/Tumisu)

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że bezumowny brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej Unii Europejskiej. Szef rządu odniósł się w ten sposób na Twitterze do głosowania w Izbie Gmin, w którym parlamentarzyści odrzucili porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

„Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa” - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Za umową zagłosowało 202 posłów. Przeciw było 432. Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corby złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną, premier May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.


Morawiecki: Wypracowana umowa ws. Brexitu najlepsza z możliwych

Możliwe dalsze scenariusze

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

Wynik wtorkowego głosowania to najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył we wtorek wniosek o wotum nieufności dla rządu premier May. Do głosowania dojdzie w środę.


Parlament Europejski zadowolony z postępów negocjacji w sprawie Brexitu

źródło:

Zobacz więcej