Śnieżyce na południu Polski. Osiedla na Żywiecczyźnie odcięte od świata

Śnieżyca odcięła górskie osady na Żywiecczyźnie od świata (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Do wyżej położonych osiedla w gminach Rajcza i Ujsoły na Żywiecczyźnie nie można dojechać samochodem. To efekt śnieżyc, jakie nawiedziły tę część województwa śląskiego. W rejonie Żywca, Zwardonia i Wisły występują utrudnienia również w transporcie kolejowym.

Hamowanie silnikiem i saperka w bagażniku. Sprawdź, jak jeździć zimą [GRAFIKA]

Podczas jazdy zimą należy przede wszystkim zdjąć nogę z gazu i zrezygnować z gwałtownych manewrów. Warto też pomyśleć o specjalnym wyposażeniu...

zobacz więcej

W związku z trudną sytuacją na południu regionu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Uczestniczył w nim m.in. starosta żywiecki Andrzej Kalata.

– Omawiano przede wszystkim sytuację na drogach, gdyż ostatnie obfite opady śniegu utrudniły znacznie komunikację w województwie. Jak zapewniał przedstawiciel GDDKiA, wszystkie autostrady oraz drogi ekspresowe są przejezdne – poinformowała rzecznik wojewody, Alina Kucharzewska.

– Na ulice wyjechało ponad 100 pługów i piaskarek. W magazynach zabezpieczono ponad 10 tys. ton soli. Jak podkreślał wicemarszałek województwa Michał Woś, także traktami zarządzanymi przez Zarząd Dróg Wojewódzkich można przejechać – dodała rzecznik.

Alina Kucharzewska powiedziała również, że przedstawiciele PKP PLK informowali „o utrudnionym transporcie na liniach kolejowych w okolicach Żywca, Zwardonia i Wisły, gdzie non stop pracują pługi”. – Występują tam oblodzenia elementów maszyn kolejowych – wyjaśniła.

Rzecznik podkreśliła, że wojewoda śląski już poprzedniego dnia, po sygnałach od wójta Ujsół o nieprzejezdnych drogach do sołectw Złatna, Glinka i Soblówka, zmobilizował służby do działania.

Opady śniegu i śniegu z deszczem utrudniają ruch drogowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje w popołudniowym komunikacie w niedzielę, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W całym...

zobacz więcej

– Nie ma informacji o przerwach w dostępie energii elektrycznej i wody do mieszkańców w tychże sołectwach, a w razie potrzeby GOPR dowozi prowiant na skuterach śnieżnych – zapewniła rzeczniczka, dodając, że starosta żywiecki w najbliższych godzinach ma uzgodnić odpowiednie działania z wójtami zarówno Ujsół jak i Rajczy.

Wójt tej drugiej gminy podał, że od świata odcięte są tam przysiółki w rejonie Zwardonia, Rycerki Górnej i Soli. W piśmie przesłanym do wojewody samorządowiec stwierdza, że „jeśli w najbliższym czasie sytuacja pogodowa nie ulegnie poprawie, wójt Rajczy wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej”.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie ostrzegł, że w rejonie Bielska-Białej oraz na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie do godzin porannych w środę przewidywane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez wiatr o prędkości do 35 km na godz., a w porywach do 65 km na godz., oraz opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym.

źródło:

Zobacz więcej