Album „Węgrowskie drogi do niepodległości” jest unikatową publikacją zawierającą opracowanie historii powiatu w kontekście budowania struktur niepodległego państwa polskiego w terenie. Wydanie jest także częścią ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
Niemal 3 tys. haseł, ponad 2 tys. not biograficznych zawiera dwutomowa „Encyklopedia 100-lecia KUL”. Opublikowana w stulecie istnienia uczelni...
zobacz więcej
Album „Węgrowskie drogi do niepodległości” ukazuje historię Węgrowa i powiatu węgrowskiego z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz z lat II Rzeczypospolitej. Autor Mec. Bogusław Niemirk przedstawił w nim kontekst budowania struktur niepodległego państwa polskiego w terenie.
– Wydanie tego albumu zawdzięczamy państwa przodkom, którzy walczyli tutaj o niepodległą Polskę już w 1863 r., a potem w I Wojnie Światowej. Dla IPN bardzo ważne jest, by pamięć o nich była przekazywana następnym pokoleniom, datego organizujemy już II edycję konkursu Niezwyciężeni1918 – mówił podczas promocji albumu w w Węgrowskim Ośrodku Kultury prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Początkowe karty albumu to czas I wojny światowej i początki organizowania się społeczeństwa węgrowskiego pod okupacją niemiecką. Kolejno ukazany jest szczególny dzień – 11 listopada 1918 r. – i zaprowadzenie polskiej władzy w Węgrowie.
W albumie zaznaczono udział mieszkańców powiatu w szeregach Wojska Polskiego w wojnie o granice Polski. W kolejnych częściach przedstawione zostały dokonania samorządu miejskiego Węgrowa, powiatu i gmin oraz państwowych instytucji powiatowych.
Oddzielny temat stanowi działalność szkół powszechnych w Węgrowie i powiecie oraz gimnazjum węgrowskiego. Ukazana została też działalność organizacji społecznych i instytucji wyznaniowych w powiecie.
Album jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie historią ujmowaną od strony rodziny, miejscowości, gminy, powiatu.
źródło:
portal tvp.info, IPN
#Węgrów
#album
#ipn
#jarosław szarek
#premiera
#niepodległa
#historia