„Węgrowskie drogi do niepodległości”. Niezwykły album

Węgrów w 1919 roku (fot. IPN)

Album „Węgrowskie drogi do niepodległości” jest unikatową publikacją zawierającą opracowanie historii powiatu w kontekście budowania struktur niepodległego państwa polskiego w terenie. Wydanie jest także częścią ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Ukazała się „Encyklopedia 100-lecia KUL”

Niemal 3 tys. haseł, ponad 2 tys. not biograficznych zawiera dwutomowa „Encyklopedia 100-lecia KUL”. Opublikowana w stulecie istnienia uczelni...

zobacz więcej

Album „Węgrowskie drogi do niepodległości” ukazuje historię Węgrowa i powiatu węgrowskiego z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz z lat II Rzeczypospolitej. Autor Mec. Bogusław Niemirk przedstawił w nim kontekst budowania struktur niepodległego państwa polskiego w terenie. 


– Wydanie tego albumu zawdzięczamy państwa przodkom, którzy walczyli tutaj o niepodległą Polskę już w 1863 r., a potem w I Wojnie Światowej. Dla IPN bardzo ważne jest, by pamięć o nich była przekazywana następnym pokoleniom, datego organizujemy już II edycję konkursu Niezwyciężeni1918 – mówił podczas promocji albumu w w Węgrowskim Ośrodku Kultury prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. 

 Początkowe karty albumu to czas I wojny światowej i początki organizowania się społeczeństwa węgrowskiego pod okupacją niemiecką. Kolejno ukazany jest szczególny dzień – 11 listopada 1918 r. – i zaprowadzenie polskiej władzy w Węgrowie.

W albumie zaznaczono udział mieszkańców powiatu w szeregach Wojska Polskiego w wojnie o granice Polski. W kolejnych częściach przedstawione zostały dokonania samorządu miejskiego Węgrowa, powiatu i gmin oraz państwowych instytucji powiatowych. Oddzielny temat stanowi działalność szkół powszechnych w Węgrowie i powiecie oraz gimnazjum węgrowskiego. Ukazana została też działalność organizacji społecznych i instytucji wyznaniowych w powiecie. 

Album jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie historią ujmowaną od strony rodziny, miejscowości, gminy, powiatu.

źródło:
Zobacz więcej