Komórki raka piersi trwale zmieniły się w tłuszczowe

naukowcy mają przetestować nową metodę na innych rodzajach nowotworów (fot. REUTERS/Eric Gaillard)

Podczas badań na myszach udało się przekształcić komórki raka piersi w komórki tłuszczowe – informuje pismo „Cancer Cell”. W kolejnych etapach badań naukowcy mają przetestować nową metodę na innych rodzajach nowotworów.

Rak płuc staje się dla kobiet groźniejszy od raka piersi

Do 2030 r. umieralność na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o ponad 40 proc.. W przypadku raka piersi w wielu krajach nastąpi spadek śmiertelności –...

zobacz więcej

Komórki nowotworowe reagują na sygnały w ich mikrośrodowisku i dostosowują się do jego zmian dzięki przechodzeniu w wysoce plastyczny stan, w którym są podatne na przekształcenie w inny rodzaj komórek.

Ten proces znany jest jako przemiana nabłonkowo-mezenchymalna (EMT). Ma on zasadnicze znaczenie dla rozwoju embrionalnego, podczas którego komórki macierzyste różnicują się w różne typy komórek w całym ciele, a także podczas regeneracji tkanek, na przykład podczas gojenia się ran.

EMT i proces odwrotny, przejście mezenchymalno-nabłonkowe (MET) są zaangażowane w zdolność nowotworu do tworzenia przerzutów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) wykorzystali krytyczną fazę EMT w celu skłonienia wszczepionych myszom komórek raka piersi do przekształcenia się w nieszkodliwe komórki tłuszczowe (adipocyty). W ten sposób komórki nowotworowe nie tylko stały się komórkami tłuszczowymi, ale przede wszystkim przestały się dzielić, a pierwotny guz przestał dawać przerzuty.

Podczas długotrwałych badań prowadzonych na kulturach tkankowych nie zaobserwowano, by uzyskane komórki tłuszczowe ponownie zamieniły się w komórki nowotworu.

Przemiana komórek nowotworowych w tłuszczowe była możliwa dzięki podaniu myszom dawek dwóch zatwierdzonych przez FDA leków - inhibitora nowotworów i leku przeciwcukrzycowego. Leki te hamowały również wzrost pierwotnych guzów u myszy i zapobiegały przerzutom.

Naukowcy wzięli na cel zwłaszcza agresywne komórki nowotworowe, które opuściły pierwotny guz i zaatakowały otaczającą tkankę. Komórki, które najprawdopodobniej przeszły EMT, przekształciły się w komórki tłuszczowe, natomiast pozostałe komórki nowotworowe w obrębie guza nie były już w stanie rozmnażać się w niekontrolowany sposób.

Naukowcy wysunęli hipotezę, że skłonienie krytycznej masy komórek nowotworowych do przekształcenia się w komórki tłuszczowe może zmniejszyć zdolność guza do opierania się konwencjonalnej chemioterapii. Kolejne etapy badań mają przetestować połączenie metody opartej na EMT z istniejącymi chemioterapiami oraz jej skuteczność w odniesieniu do innych rodzajów nowotworów.

źródło:

Zobacz więcej