PiS: Opłaty za użytkowanie wieczyste wzrosły w stolicy nawet o kilkaset procent

Na warszawskiej Woli opłaty wzrosły nawet o 950 proc. (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

W 2018 r. zaktualizowano opłaty za użytkowanie wieczyste w stosunku do 1,7 proc. miejskich gruntów, ich wartość wzrosła od 13 proc. w Wilanowie do 950 proc. na Woli – wynika z informacji miasta. Radni PiS alarmują, że oznacza to nawet kilkusetprocentowe podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste.

Najpierw Warszawa, teraz cała Polska. W kraju wzrastają opłaty za użytkowanie wieczyste

Przekształcenie nieruchomości we własność może być droższe nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju. Samorządy biorąc przykład ze stolicy,...

zobacz więcej

W interpelacji z 20 grudnia zeszłego roku, skierowanej do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, radni PiS pytali o aktualizację opłat za użytkowanie wieczyste. W szczególności chcieli wiedzieć, ile wydano decyzji aktualizacyjnych, ilu osób dotyczyły zmiany opłat, jaka była średnia wysokość ewentualnej podwyżki i w których dzielnicach podwyżki były najwyższe.

Odpowiedzi udzielił 11 stycznia wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Wyjaśnił, że w związku ze zmianą wartości nieruchomości gruntowych na terenie Warszawy, w 2018 r. dokonano aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego w stosunku do 1,7 proc. wszystkich nieruchomości miejskich zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Wiceprzewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Błażej Poboży podkreślił, że na przełomie listopada i grudnia radni PiS od wielu mieszkańców Warszawy otrzymali niepokojące sygnały dotyczące bardzo wysokich podwyżkach opłat, sięgających nawet kilkuset procent, z tytułu użytkowania wieczystego.

– Nasze obawy potwierdziły się. W większości dzielnic przeprowadzono aktualizację, co w praktyce oznacza podwyżki związana ze wzrostem wartości nieruchomości. Bulwersujące są zwłaszcza dwie sytuacje. Pierwsza to Mokotów, gdzie podwyżki dotknęły aż 703 nieruchomości, a opłaty wzrosły średnio ponad dwukrotnie. Ta liczba nieruchomości oznacza, że podwyżka dotknęła 20 proc. wszystkich nieruchomości miejskich w tej dzielnicy. Drugi przypadek to warszawska Wola, gdzie z kolei uderzająca jest skala wzrostu opłat. Średnio wzrosły one o 950 proc. – mówi radny.

Poboży przyznał, że nikt nie kwestionuje wzrostu wartości nieruchomości w Warszawie.

– Skandalem jest jednak przeprowadzanie aktualizacji ich wartości, a w konsekwencji podwyżek w sposób skokowy. Wygląda to co najmniej na zaniedbanie urzędów poszczególnych dzielnic i ich włodarzy, którzy najwyraźniej nie aktualizowali wartości nieruchomości od kilku, a może i więcej lat – dodał radny PiS.

Ustawowy limit podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Senat podjął inicjatywę

Wprowadzenie maksymalnego poziomu wzrostu opłaty za użytkowanie wieczyste zakłada projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Projekt...

zobacz więcej

„Średni procentowy wzrost wartości gruntów wynosi od 13 proc. na terenie dzielnicy Wilanów do 950 proc. na terenie dzielnicy Wola” – czytamy w odpowiedzi miasta na interpelację radnych.

W odpowiedzi na interpelację podano, że w 2018 r. aktualizacją objęto nieruchomości położone w 13 dzielnicach. Najniższy średni procentowy wzrost wartości nastąpił w Wilanowie – 13 proc. (aktualizacją objęto 40 nieruchomości), Wesołej – 17 proc. (21 nieruchomości) i Włochach – 23 proc. (46 nieruchomości). Najwyższy – w Wawrze – 70 proc. (23 nieruchomości); na Pradze Północ – 88 proc. (10 nieruchomości); Bielanach – 175 proc. (2 nieruchomości); Ursynowie – 195 proc. (6 nieruchomości); Bemowie – 200 proc. (5 nieruchomości); Mokotowie - 230 proc. (703 nieruchomości); Ochocie – 300 proc. (4 nieruchomości); Targówku – 400 proc. (11 nieruchomości); Śródmieściu – 450 proc. (14 nieruchomości) i Woli – 950 proc. (93 nieruchomości).

Jak tłumaczy ratusz, szerokie rozbieżności miedzy wzrostami wartości wynikają np. z daty ostatniej aktualizacji, położenia i zagospodarowania nieruchomości. Miasto podkreśliło, że aktualizacje rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego były dokonywane sukcesywnie.

źródło:

Zobacz więcej