Wielki grobowiec i dół ofiarny. Starożytna nekropolia odkryta w Chinach

Ubiór arystokraty z grobowca w Yingpan, z tego samego okresu, co znalezisko z Mongolii Wewnętrznej – z czasów dynastii Han oraz Jin (fot. Nora Tam/South China Morning Post via Getty Images)

Starożytne cmentarzysko z 99 grobowcami sprzed około 2,5 tys. lat odkryli archeolodzy w północnych Chinach – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Miecz nie zardzewiał przez ponad 2 tys. lat. Naukowcy zaskoczeni

Sensacja naukowa w Chinach. Archeolodzy odkopali w ruinach starożytnego miasta Chengyang w prowincji Henan broń w idealnym stanie. Wstępnie...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w północnej części Chin.

Zespół tamtejszych naukowców odsłonił kompleks grobowców i towarzyszący im dół ofiarny z Okresu Walczących Królestw (475–221 r. p.n.e.) oraz z początkowego okresu panowania Zachodniej Dynastii Han (202 r. p.n.e.–8 r. n.e.).

Na odkrytym cmentarzu zmarłych pochowano w większości przypadków bez trumien w grobowcach, które mają różne rozmiary.

Największy grobowiec na stanowisku ma 5 metrów długości, 3 metry szerokości i 3 metry wysokości, zaś najmniejsze groby nieznaczenie przekraczają rozmiary ludzkiego ciała.

W 30 grobowcach oprócz zwłok zmarłej osoby znajdowały się kości rozmaitych zwierząt, w tym kóz, krów i psów. Ofiary składano najprawdopodobniej podczas ceremonii pogrzebowej.

Według naukowców był to często występujący element rytuałów pogrzebowych wśród plemion żyjących wzdłuż linii Wielkiego Muru Chińskiego w Okresie Walczących Królestw.

Jak poinformował kierujący pracami wykopaliskowymi archeolog Hu Chunbai, naukowcy wydobyli z grobowców rozmaite naczynia i przybory kuchenne, jak ceramiczne kociołki do gotowania, a także 10 urzędowych cesarskich pieczęci z brązu z czasów Zachodniej Dynastii Han.Ostatnie znalezisko może świadczyć o tym, że we wczesnych latach jej panowania okolice odkrytego cmentarza znajdowały się pod kontrolą cesarskich urzędników.

źródło:

Zobacz więcej