Współpracownik Bundeswehry podejrzany o szpiegostwo na rzecz Iranu

„Spiegel” podkreśla, że służby bezpieczeństwa z coraz większym niepokojem obserwują od pewnego czasu aktywność wywiadu irańskiego w Europie (fot. REUTERS/Fabian Bimmer)

Policja aresztowała w Niemczech 50-letniego pochodzącego z Afganistanu współpracownika Bundeswehry Abdula Hamida S., podejrzanego o przekazywanie informacji irańskiej agencji wywiadowczej – poinformowała prokuratura federalna.

Iran tropi szpiegów. „Dziesiątki” aresztowanych

Służby specjalne Iranu aresztowały „dziesiątki szpiegów”. Słowa szefa tamtejszego wywiadu Mahmuda Alawiego przekazała agencja ISNA.

zobacz więcej

Podejrzany o szpiegostwo ma podwójne obywatelstwo: Afganistanu i Niemiec. Był ekspertem językowym i doradcą kulturowym Bundeswehry. Tygodnik „Der Spiegel” poinformował w wydaniu online, że Abdul Hamid S. miał dostęp do wrażliwych danych, być może łącznie z informacjami o rozmieszczeniu wojsk w Afganistanie. Podejrzewa się, że z wywiadem irańskim współpracował od lat.

„Spiegel” podkreśla, że służby bezpieczeństwa z coraz większym niepokojem obserwują od pewnego czasu aktywność wywiadu irańskiego w Europie. W zeszłym roku zatrzymano w Niemczech irańskiego dyplomatę akredytowanego w Austrii podejrzanego o prowadzenie od lat informatorów w Belgii. Ostatnio miał on zlecić dwóm z nich dokonanie zamachu na spotkanie irańskiej grupy opozycyjnej w Paryżu. Obaj zostali zatrzymani.

Jak podkreśla „Spiegel”, doszło również do hakerskich ataków służb irańskich na cele w Niemczech. Przez pewien czas władze niemieckie podejrzewały, że Teheran przygotowuje listę potencjalnych żydowskich celów w Niemczech; cele te miałyby być zaatakowane w razie wybuchu wojny Iranu z Izraelem. Dotychczas nie znaleziono jednak dowodów na potwierdzenie tych podejrzeń – odnotowuje tygodnik.

źródło:

Zobacz więcej