Raport

#FabrykahejtuPO

Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej

Autoportret, który trafił na znaczek, nie był nigdy wcześniej pokazywany publicznie (fot. Materiały prasowe)

Z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego Poczta Polska wydała znaczek z autoportretem artysty. Wszedł on do obiegu we wtorek.

Muzeum Narodowe zostanie rozbudowane. „To musi być ponownie serce kulturalne Warszawy”

– Muzeum Narodowe w Warszawie ma ogromną, wspaniałą kolekcję, której pokazuje tylko niewielki procent. Brakuje nam przestrzeni, ale to się zmieni....

zobacz więcej

– Poczta Polska zwróciła się do nas o zaproponowanie wizerunku artysty na znaczek, tak się złożyło, że dokładnie wtedy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiony został autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1897 r. – powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Autoportret, który trafił na znaczek, nie był nigdy wcześniej pokazywany publicznie, był znany tylko z fotografii i wzmiankowany w publikacjach o Stanisławie Wyspiańskim. Po raz pierwszy widzowie zobaczą ten obraz na wystawie „Wyspiański. Nieznany”, której wernisaż odbędzie się we wtorek wieczorem w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Okolicznościowy znaczek został wyemitowany w nakładzie 120 tys. egz. Zaprojektował go Jarosław Ochendzan. Nominał znaczka to 3,20 zł. Poczta wydała także kopertę pierwszego dnia obiegu ze znaczkiem i motywem graficznym róży zaprojektowanym przez Wyspiańskiego.

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem, grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Był twórcą niezwykłych witraży do kościoła oo. Franciszkanów. Sławę przyniosło mu „Wesele” – dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

źródło:

Zobacz więcej