TSUE odwołał rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego

12 lutego TSUE nie pochyli się nad sprawą pytań prejudycjalnych SN (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Trybunał Sprawiedliwości UE odwołał zaplanowaną na 12 lutego rozprawę ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w sprawie nowelizacji ustawy o SN – poinformowały służby prasowe TSUE. Trybunał nie informuje o powodach tej decyzji.

TSUE podtrzymał decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o SN

Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu ws. środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie...

zobacz więcej

– Mogę potwierdzić, że 12 lutego br. nie odbędzie się rozprawa w sprawie C-522/18 – oświadczył Ireneusz Kolowca ze służb prasowych TSUE.

Pytany o przyczyny tej decyzji nie odpowiedział. Wskazał jedynie, że „służby Trybunału nie informują o poszczególnych środkach organizacji postępowania zarządzanych w ramach toczących się spraw”.

Wcześniej na swoich stronach internetowych o odwołaniu rozprawy poinformowało radio RMF FM. Według radia, TSUE zwrócił się kilka dni temu do SN o sprecyzowanie, w terminie „o ile to możliwe” do 28 stycznia, czy wciąż uważa, że odpowiedź na pytania skierowane do Trybunału w tych wnioskach jest konieczna dla wydania wyroków w sprawach, o które chodzi. W razie odpowiedzi pozytywnej TSUE poprosił zaś o wskazanie powodów, dla których zdaniem SN udzielenie odpowiedzi jest niezbędne.

Radio informuje, że ma to związek z tym, iż 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, przywracająca sędziów do orzekania.

Pytania prejudycjalne skierowane w sierpniu 2018 roku do TSUE dotyczyły m.in. zasady nieusuwalności sędziów, wykładni przepisów prawa unijnego w kontekście przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym, który uzależnia możliwość dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia, od zgody organu władzy wykonawczej, oraz wykładni przepisu dyrektywy unijnej zakazującego dyskryminacji ze względu na wiek.

źródło:

Zobacz więcej