RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort

Najnowsze

Popularne

W wieku 87 lat zmarł operator filmowy Wiesław Zdort – poinformowała TVP Kultura. Był twórcą zdjęć między innymi do filmów Kazimierza Kutza i Krzysztofa Kieślowskiego. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Pogrzeb dziennikarki Ireny Dziedzic. Zmarła w wieku 93 lat

Dziennikarka Irena Dziedzic spoczęła na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Wcześniej odprawiona została msza pogrzebowa w kaplicy sióstr...

zobacz więcej

Wiesław Zdort był absolwentem i wieloletnim wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej. Zasłynął między innymi zdjęciami do filmów Kazimierza Kutza: „Sól ziemi czarnej”, „Śmierć jak kromka chleba” i „Paciorki jednego różańca”.

Był operatorem także w „Dekalogu I” Krzysztofa Kieślowskiego i w serialach telewizyjnych, m.in. „Doktor Ewa”, „Szaleństwo Majki Skowron” oraz „Syzyfowe prace”.

Wielokrotnie pracował przy filmach swojej żony, zmarłej w 2015 roku Barbary Sass-Zdort. W 1995 roku został nagrodzony za zdjęcia do „Pokuszenia” w jej reżyserii na festiwalu w Gdyni.

10 lat później, wraz z Kazimierzem Kutzem, otrzymał nagrodę dla duetu reżyser–operator na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage Festival. W 2014 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.

O śmierci Wiesława Zdorta poinformowała TVP Kultura rodzina artysty.

Operator zmarł 14 stycznia. Miał 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 10.15 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej