Bawełna na Księżycu. Milowy krok w badaniu kosmosu

Nasiona bawełny zakiełkowały na Księżycu (fot. Scott Olson/Getty Images)

Kolejny sukces w badaniu kosmosu – tak media określiły lądowanie na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca chińskiego lądownika Chang’e 4. Jak donosi Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, w pojeździe na Księżycu zasadzono w specjalnych kontenerach nasiona bawełny, które przyjęły się i zakiełkowały.

Chińczycy chcą mieć własny księżyc do oświetlania miasta. „Ogromny potencjał”

Chińskie władze planują wystrzelenie własnego „sztucznego księżyca” do 2020 roku. Satelita ma zastąpić lampy ulicy i zmniejszyć koszty...

zobacz więcej

Lądownik Chang’e 4 na początku stycznia tego roku wylądował po tzw. ciemnej stronie Księżyca. Chińska misja ma za zadanie analizę składu pyłu księżycowego. Lądownik posiada specjalne urządzenia, które pozwolą na analizę zebranych próbek, dwie kamery, spektrometr niskich częstotliwości do pomiarów rozbłysków słonecznych oraz dozymetr neutronowy. Planowany czas funkcjonowania łazika na powierzchni Księżyca wynosi 3 miesiące.

Jak poinformowała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, pojazd podjął udaną próbę zasiania na Księżycu w specjalnych kontenerach nasion bawełny, które zakiełkowały.

Oznacza to, że po raz pierwszy w historii materia biologiczna wzrosła na Księżycu – informuje BBC. To milowy krok w kierunku długofalowej eksploracji kosmosu.

Chang'e 4 jest pierwszą misją lądowania i eksplorowania odległej strony Księżyca, niewidocznej z Ziemi.

źródło:
Zobacz więcej