Galerie handlowe dotarły do ściany. „Rynek osiągnął dojrzałość”

W Polsce już nie ma miejsca na wielkie centra handlowe (fot. Pixabay/itsdineshchowdary)

W Polsce nie ma już miejsca na wielkie obiekty. Te, które są, dopasowują się do potrzeb klientów – informuje „Puls Biznesu”.

Warszawskie centrum handlowe zaprasza na zakupy z psami

To jedna z niewielu galerii handlowych, która zaprasza właścicieli psów do środka razem z ich czworonogami. Według pracowników Galerii Północnej z...

zobacz więcej

Z raportu firmy doradczej CBRE wynika, że polski rynek handlowy jest już mocno nasycony. Jedynie w Częstochowie i Toruniu – spośród miast powyżej 200 tys. mieszkańców – dałoby się zmieścić jeszcze jakieś centrum handlowe – oceniono.

– Możemy już zdecydowanie powiedzieć, że rynek centrów handlowych w Polsce osiągnął dojrzałość. Działające obiekty handlowe lub brak dostępnych działek będą z czasem ograniczać budowę nowych. Z tego powodu właściciele centrów handlowych skupiają się na możliwościach rozbudowy i modernizacji obiektów oraz dopasowaniu ich oferty do potrzeb klientów – tłumaczy Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE.

Na nowe projekty handlowe wpłynie też m.in. wprowadzone w 2018 roku ograniczenie handlu w niedziele. Zdaniem Jocelyna Fillarda, dyrektora ds. architektury i partnera w Sud Polska, skoro część gastronomiczna i rekreacyjna w centrach handlowych pozostaje otwarta w niedziele, to konieczne jest projektowanie dostępu do tych części bez przekraczania zamkniętej części handlowej.

źródło:
Zobacz więcej