Banki podwyższają opłaty dla małych i średnich przedsiębiorstw

Eksperci sugerują, że opłaty będą rosły (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Rosną stawki podstawowych usług bankowych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. „Puls Biznesu” wskazuje, że składa się na to wiele przyczyn.

Alior Bank przy dystrybucji funduszy W Investments naruszył prawo

Komisja Nadzoru Finansowego nie ma wątpliwości: przy dystrybucji funduszy W Investments Alior wielokrotnie naruszył prawo i wewnętrzne procedury –...

zobacz więcej

Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący cen podstawowych usług bankowych dla firm z sektora MŚP. Wynika z niego, że ceny większości takich usług w ciągu ostatniego roku wzrosły. Zdaniem ekspertów to dopiero początek.

W raporcie można również wyczytać, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność za rachunek rozliczeniowy płacą obecnie średnio 14,38 zł miesięcznie, o 14 groszy więcej niż rok temu. Natomiast przelew zlecany w oddziale kosztuje 10,21 zł, o 10 groszy więcej. Droższa jest także wpłata gotówkowa w placówce i transakcje dokonane we wpłatomatach. Nie zmieniła się stawka za przelew internetowy.

Małe i średnie firmy za prowadzenie rachunku płacą średnio natomiast 43,94 zł miesięcznie, o 2,22 zł więcej niż rok temu. Droższy jest również przelew, zarówno ten zlecany w oddziale, jak i przez internet.

Wzrosła także prowizja za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale oraz stawki za korzystanie z karty debetowej. Większość analizowanych przez NBP banków pobiera pieniądze za prowadzenie podstawowego rachunku firmowego mimo prezentowania w tabeli opłat i prowizji stawki 0 zł. Dzieje się tak, gdyż zerowa stawka jest obwarowana koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Jeśli nie zostaną one zrealizowane, bank naliczy sobie odpowiednią kwotę.

źródło:
Zobacz więcej