Warszawa: Manifestacja pod hasłem „Stop Nienawiści”

Lider PLatformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna (P) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (2P) podczas milczącego protestu przeciwko przemocy zorganizowanego, 14 bm. na warszawskim Placu Defilad, w związku z wydarzeniami w Gdańsku (fot. PAP/Jakub Kamińskil

Pod hasłem „Stop Nienawiści” rozpoczął się w poniedziałek o godz. 18 protest przed PKiN w Warszawie. Na manifestację, na której dominuje atmosfera smutku po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przyszły tysiące osób, obecni są politycy różnych ugrupowań. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Polsce.

Prezydent Duda: Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej

– Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza to był cios w naszą wspólnotę, wspólnotę ludzi, którzy chcą czynić dobro - oświadczył prezydent...

zobacz więcej

W proteście biorą udział tysiące osób, obecny jest m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Prezydenta Adamowicza uczczono minutą ciszy. Wiele osób przyniosło ze sobą znicze, które zapalili na pl. Defilad w pobliżu wejścia do Teatru Dramatycznego; wyrażają żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska i apelują o przeciwdziałanie mowie nienawiści. Uczestnicy manifestacji zapowiedzieli przemarsz pod Zachętę.

Na manifestacji obecni są politycy różnych ugrupowań politycznych, m.in. PO i Nowoczesnej; swój udział wcześniej zapowiedzieli też przedstawiciele warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz lider PO Grzegorz Schetyna, który wcześniej zaapelował na Twitterze, by wieczorem w całej Polsce odbyły się spotkania w związku z wydarzeniami w Gdańsku.

W Warszawie o godz. 20.30 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się msza św. w intencji Pawła Adamowicza celebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, a udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

źródło:

Zobacz więcej