MF: Rekordowa sprzedaż obligacji oszczędnościowych w zeszłym roku

Sprzedaż w 2018 r. była wyższa od rekordowego 2017 r. o ponad 85 proc. (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

W zeszłym roku sprzedano obligacje oszczędnościowe za rekordową kwotę 12,7 mld zł, w grudniu za ponad 1 mld zł – wynika z poniedziałkowej informacji Ministerstwa Finansów. Na marzec br. resort zapowiada losowanie premii związanych z obligacjami „premiowymi”.

MF: Struktura długu Skarbu Państwa jest bezpieczna

– Struktura długu Skarbu Państwa jest bezpieczna, w ostatnich latach uległa znacznej poprawie. Obniżył się m.in. udział długu w walutach obcych –...

zobacz więcej

W 2018 r. Skarb Państwa sprzedał obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 12,7 mld zł. To rekordowy wynik – najlepszy na przestrzeni ostatniej dekady – poinformowało MF w komunikacie.

Sprzedaż w 2018 r. była wyższa od rekordowego 2017 r. o ponad 85 proc. Nabywcy docenili obligacje skarbowe przeznaczając średnio w miesiącu na ich zakup ponad 1 mld zł. Według MF ten wynik potwierdza rosnącą popularność tej formy oszczędzania.

Zgodnie z informacją MF dużym zainteresowaniem w 2018 r. cieszyły się obligacje o najkrótszym terminie zapadalności – trzymiesięczne, przeznaczone dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki okres. Na ich zakup klienci przeznaczyli blisko 4,2 mld zł (33 proc. udział w strukturze sprzedaży).

Kolejne pod względem popularności (28 proc. udział w strukturze sprzedaży) były obligacje dwuletnie, które podobnie do obligacji trzymiesięcznych mają stałą, z góry określoną, stopę zwrotu.

Wzrost sprzedaży odnotowano także w przypadku obligacji indeksowanych inflacją 4- i 10-letnich. Na zakup tego typu instrumentów nabywcy obligacji oszczędnościowych przeznaczyli 4,4 mld zł (34 proc. udział w strukturze sprzedaży).

Fałszywe obligacje i piramida finansowa. Wyłudzili od inwestorów 6,5 mln zł

Były makler, który stracił pracę z powodu nadużyć, namawiał potencjalnych klientów na obligacje bez pokrycia. Gdy ktoś próbował wycofać pieniądze,...

zobacz więcej

– W czerwcu przeprowadziliśmy pilotażową, jednorazową emisję tzw. obligacji premiowych. To nowy instrument, który gwarantuje zysk w postaci odsetek (1,50 proc. w skali roku) oraz daje szansę na wygranie dodatkowej premii pieniężnej w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1 tys. zł, a nawet 10 tys. zł. Oszczędzający docenili obligacje premiowe i przeznaczyli na ich zakup 371 mln zł – mówił, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Piotr Nowak.

Wysoka sprzedaż tych instrumentów miała wpływ na wielkość puli nagród. Do rozlosowania 20 marca 2019 r. będzie 41 tys. 107 premii o wartości prawie 1,5 mln zł – dodał wiceminister.

Ministerstwo przekazało także informacje dotyczące sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu ub. r. Nabywców znalazły wówczas papiery o wartości 1 mld 82 mln zł. W ostatnim miesiącu zeszłego roku największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje oszczędnościowe, nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup 364,1 mln zł (34 proc. udział w strukturze sprzedaży).

MF zwraca uwagę, że popularnością cieszyły się też obligacje 4-letnie (340,4 mln zł, 31 proc.) i 2-letnie (263,3 mln zł, 24 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (99,2 mln zł, 9 proc.) oraz 3-letnie (12,2 mln zł, 1 proc.).

Na zakup obligacji rodzinnych, przeznaczono ponad 2,7 mln zł. Ministerstwo przypomina, że obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 Plus, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

źródło:

Zobacz więcej