RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie ws. marszu przeciwko przemocy i nienawiści

Spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie ws. inicjatywy wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści. Prezydent Andrzej Duda zaprosił na nie liderów partii politycznych. W spotkaniu nie wzięli jednak udziału szefowie PO i SLD oraz Ryszard Petru (Teraz!). Ostatecznie uczestnicy spotkania ustalili, że marsz się nie odbędzie.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Polityk zmarł po tym, jak został zaatakowany nożem przez 27-letniego mężczyznę podczas gdańskiego...

zobacz więcej

W spotkaniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz szef MKiDN Piotr Gliński. Obecna jest też m.in. szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Piotr Zgorzelski (PSL), a także Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jedna z liderek Partii Razem.

Przedstawiciele Platformy nie wzięli udziału w spotkaniu ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii. PO apelowała, by prezydent przełożył spotkanie. Na tę prośbę rodziny powołał się również Ryszard Petru.

Z kolei szef SLD Włodzimierz Czarzasty w liście do prezydenta zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze informował, że nie weźmie udziału w spotkaniu, ponieważ uznał, "że to niewłaściwy moment na działania o charakterze PR-owym".

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

Prezydent Duda wystąpił z inicjatywą spotkania, zanim pojawiła się informacja o śmierci prezydenta Gdańska.

Prezydent i premier łączą się w żalu i modlitwie z najbliższymi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej