RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawca ataku na Adamowicza miał schorzenia natury psychiatrycznej

Wiceszef MSWiA podziękował policjantom, którzy zatrzymali nożownika (fot. PAP/ Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)
Wiceszef MSWiA podziękował policjantom, którzy zatrzymali nożownika (fot. PAP/ Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Komendant wojewódzki w Gdańsku poinformował mnie, że sprawca ataku na prezydenta Adamowicza miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej – poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Wszczęto śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska

– Prokurator okręgowy w Gdańsku wszczął śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i spowodowania ciężkich,...

zobacz więcej

– Najpierw złożę wyrazy współczucia rodzinie pana prezydenta Adamowicza i przekażę słowa empatii. Znam pana Adamowicza osobiście – powiedział Zieliński w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

– To jest barbarzyński atak. To się nigdy nie powinno w Polsce ani nigdzie zdarzyć – skomentował wiceszef MSWiA.

Zieliński podziękował policjantom, którzy zatrzymali 27-letniego nożownika.

– Policja działała szybko i sprawnie, zareagowała natychmiast, kiedy ochrona ujęła sprawcę, tego szaleńca – poinformował. Zieliński podkreślił, że podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było trzy razy więcej policjantów niż w zwykłą niedzielę.

– Za bezpieczeństwo na takich imprezach odpowiada organizator. (…) Policja zawsze w takich sytuacjach jest blisko, zabezpiecza od zewnątrz.(…) Ta impreza, z tego, co już wiemy, została zgłoszona i została wydana na nią zgoda nie w trybie ustawy o imprezach masowych, ale w trybie ustawy Prawo o ruchu drogowym – poinformował wiceminister. Wiceszef MSWiA powiedział, że kwestia odpowiedniego zabezpieczenia imprezy jest badana. Dodał, że atak na prezydenta Adamowicza był atakiem „szaleńca”.

Zmarł prezydent Gdańska. „Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” [RELACJA]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobacz więcej

– Takich szaleńców może wśród nas się trochę pojawić, ludzi niezrównoważonych. Z tego, co już wiemy, to właśnie ten przypadek też jest taki. Sprawca odsiadywał wyrok, odsiedział karę mu wymierzoną. (…) Z tego, o czym poinformował mnie dzisiaj komendant wojewódzki policji w Gdańsku, wynika, że (nożownik - dop. red.) także miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej, więc to naprawdę wszystko oznacza, że powinniśmy być szczególnie ostrożni wobec ludzi, którzy mogą w sposób nieodpowiedzialny zachować się wobec kogokolwiek z nas – powiedział Zieliński.

Zaapelował, by w tej sytuacji nie podejmować dyskusji politycznych. – Każdy mógł stać się celem ataku przestępcy i szaleńca. Do nas wszystkich należy stwarzanie atmosfery, by nie było złych emocji. Nie chodzi tylko o polityków, ale o całe społeczeństwo, dziennikarzy, opinię publiczną – powiedział.

Zieliński podkreślił, że sytuacja zostanie dokładnie przeanalizowana także pod kątem przepisów dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych.

– Jeżeli dojdziemy do wniosku, że trzeba zmienić przepisy, to na pewno się przed tym nie zawahamy – zaznaczył.

– Nie mogę spokojnie o tym mówić, głos mi się łamie. Szlachetne działania ludzi powodują, że jakieś dobro z tego powstaje. Natomiast ktoś inny, jakiś przestępca, szalony, niezrównoważony, może kogoś krzywdzić nawet tak bardzo, że to może powodować zagrożenie jego życia, jak to się stało w przypadku prezydenta Adamowicza – dodał wiceszef MSWiA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej