Wszczęto śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska

– Prokurator okręgowy w Gdańsku wszczął śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i spowodowania ciężkich, zagrażających jego życiu obrażeń ciała – poinformował zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Zmarł prezydent Gdańska. „Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” [RELACJA]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobacz więcej

– W dniu dzisiejszym prokurator okręgowy w Gdańsku wszczął śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza i spowodowania jego ciężkich obrażeń ciała zagrażających życiu – powiedział Sierak na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Jak dodał, wcześniej, w niedzielę prokuratorzy wraz z funkcjonariuszami policji „wykonywali intensywne czynności śledcze (…), aby zabezpieczyć wszystkie dowody, które pozwolą wszechstronnie wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia”.

Istnieją też wątpliwości co do stanu poczytalności sprawcy ataku na prezydenta Gdańska. Sprawca zostanie poddany badaniu przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, by ocenili jego stan w chwili zdarzenia. W sprawie ataku na prezydenta Gdańska dotychczas przesłuchano ponad 20 świadków.

– W sprawie badany będzie wątek organizacji imprezy w Gdańsku, będzie ustalane, na jakiej podstawie, jakich przepisów zorganizowano te imprezę, jak była ona zabezpieczona – dodał Sierak.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro oświadczył, że atak na Adamowicza zasługuje na „najwyższe potępienie”. – Brak słów dla opisania tego zła, które wczoraj niestety miało miejsce – podkreślił prokurator generalny.

– W tej sprawie jesteśmy wszyscy z prezydentem i z jego rodziną, najbliższymi – łączymy się w modlitwie z nadzieją, że uda się z tej strasznej i trudnej sytuacji wyjść panu prezydentowi i uratować jego życie i zdrowie – zaznaczył Ziobro. Dodał, że „najważniejsze jest teraz w rękach Opatrzności”.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do szpitala.

Po pięciogodzinnej operacji w poniedziałek w nocy doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformował, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie. – Urazy były bardzo ciężkie – poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej – powiedział lekarz. – Bardzo prosimy, żebyście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego – zaznaczył. – O wszystkim zdecydują najbliższe godziny – dodał chirurg.

źródło:

Zobacz więcej