Zakochanie się jak choroba? Naukowcy sprawdzili wpływ miłości na ludzkie geny

Naukowcy sprawdzili wpływ miłości na ludzkie geny (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Miłość wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale i ciało. Jak donoszą naukowcy, zakochanie się powoduje zmiany genetyczne w kobiecych organizmach, wywołując reakcję podobną do... walki z wirusem.

Naukowcy wielokrotnie badali korelację między objawami zauroczenia, takimi jak kołatanie serca czy obsesyjne myślenie o obiekcie westchnień, a fizjologicznymi zmianami w organizmie. Niewiele spośród dotychczas przeprowadzonych badań dotyczyło jednak wpływu miłości na ludzkie geny. Aż do tej pory.

Aby scharakteryzować wpływ zakochania na funkcję ludzkiego genomu, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles pobrali próbki krwi od 47 młodych kobiet, które w ciągu dwóch lat wkroczyły w nowe relacje o charakterze romantycznym. Zespół obserwował zmiany genetyczne u zakochanych i odkrył, że uczucie oddziałuje nie tylko na kobiecą psychikę.

– Zakochanie się jest jednym z najsilniejszych psychologicznie doświadczeń w ludzkim życiu. Romantycznej miłości towarzyszą jednakowoż nie tylko zmiany psychologiczne, ale i czysto fizjologiczne – odnotowano w raporcie opublikowanym w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”.

Zamknąć miłość

zobacz więcej

Uczeni odkryli, że stan zakochania powoduje u kobiet wytwarzanie przez geny interferonu - białka, które zwykle stosowane jest w walce z wirusami. Naukowcy przyjrzeli się również, w jaki sposób zmienia się poziom interferonu w trakcie trwania romantycznej relacji. Okazało się, że u uczestniczek badania, które zakończyły związek, ekspresja genów związanych z produkcją interferonu uległa zmniejszeniu.

– Niektóre badania sugerują, że zmiany fizjologiczne związane z romantycznym uczuciem mogą zostać złagodzone wraz z dojrzewaniem związku... Biologiczne korelaty miłości zmniejszają się wraz z dojrzewaniem bardziej stabilnych więzi partnerskich – wyjaśniają naukowcy.

Przyczyna wzrostu interferonu u kobiet pozostaje niejasna. Czy genetyczna reakcja mężczyzn na zakochanie różni się od kobiecej? Odpowiedź na to pytanie być może poznamy w przyszłości.

– Kolejnym ważnym dla nas krokiem będzie zbadanie poziomu wytwarzania przez geny interferonu u świeżo zakochanych mężczyzn – zapowiadają naukowcy.

źródło:

Zobacz więcej