Wierni w opactwie westminsterskim oddali hołd św. Maksymilianowi Kolbemu

Św. Maksymilian Kolbe (fot. Wikipedia)

Wierni zgromadzeni w londyńskim opactwie westminsterskim uczcili w niedzielę wieczorem 125. rocznicę urodzin św. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina i misjonarza, który w 1941 roku oddał dobrowolnie życie za współwięźnia osadzonego w KL Auschwitz.

Zmarł Jakiw Palij, były strażnik w niemieckim obozie w Trawnikach

W Ahlen na zachodzie Niemiec zmarł 95-letni Jakiw Palij, który podczas II wojny światowej był strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie pracy SS...

zobacz więcej

Uroczystość została zorganizowana we współpracy opactwa westminsterskiego z Polską Misją Katolicką w Anglii i Walii. Ekumeniczne nabożeństwo odbyło się w dużej części w języku polskim, a brali w nim udział zarówno księża kościoła anglikańskiego, jak i katolickiego.

Wybór opactwa na organizację wydarzenia nie jest przypadkowy, bo od 1996 roku figura postaci świętego znajduje się na zachodniej ścianie frontowej opactwa wśród dziesięciu męczenników chrześcijaństwa XX wieku, w tym m.in. pakistańskiej pielęgniarki Esther John, pastora baptystycznego i działacza na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów Martina Luthera Kinga juniora i niemieckiego antynazistowskiego pastora Dietricha Bonhoeffera, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym KL Flossenbürg.

Figury znalazły się w „bardzo znaczącym miejscu”

Szefowa działu obsługi zwiedzających w opactwie westminsterskim Róża Włodarczyk opowiedziała w rozmowie z polskimi mediami, że decyzja o postawieniu figur została podjęta w 1995 roku w trakcie odnowy wież zachodnich. „To postaci z każdego kontynentu, reprezentujące wszystkie odłamy chrześcijaństwa” – podkreśliła, przypominając, że zostały one osobiście odsłonięte przez królową Elżbietę II. Włodarczyk dodała, że figury znalazły się w „bardzo znaczącym miejscu, bo to główne wejście na wszystkie wielkie ceremonie”, które są organizowane w opactwie.

„Opactwo westminsterskie jest najważniejszym kościołem w całej Wielkiej Brytanii i nazywamy się wręcz kościołem parafialnym narodu. Wszystkie najważniejsze uroczystości, koronacje, pogrzeby odbywają się w opactwie: od początku, od 1066 roku i pierwszej koronacji” – tłumaczyła.

70 lat temu zginął Jan Rodowicz „Anoda”, żołnierz Szarych Szeregów i bohater akcji pod Arsenałem

70 lat temu, 7 stycznia 1949 roku, zginął Jan Rodowicz „Anoda”, żołnierz Szarych Szeregów i bohater akcji pod Arsenałem. Został aresztowany przez...

zobacz więcej

Gospodarzem nabożeństwa był dziekan opactwa westminsterskiego dr John Hall, który poprowadził wiernych m.in. do modlitwy za „Kościół i naród polski, za polską społeczność w tym kraju, za Zjednoczone Królestwo i kraje Unii Europejskiej” oraz „o pokój: pokój w naszych sercach, pokój w naszych domach, pokój w naszych narodach i pokój na całym świecie”.

Homilię wygłosił z kolei ks. biskup Wiesław Lechowicz, który ostrzegł przed „brutalną walką źle pojmowanej miłości, czyli egoizmu, z miłością prawdziwą, polegającą na darze z samego siebie”. Lechowicz podkreślił, że heroiczne decyzje Kolbego mogą być „wzorem” dla wiernych, wzywając ich do „dokładnych maksymalnych starań, by ochronić w środowisku, w którym żyjemy, to, co najcenniejsze”. „Całego świata nie zmienimy, ale możemy zadecydować o naszym życiu osobistym i rodzinnym. Możemy uratować siebie i bliźniego, z którym na co dzień się spotykamy. W ten sposób znajdziemy się nie po stronie miłości samolubnej, prowadzącej do zniszczenia świata, lecz po stronie miłości, która prowadzi do jego zbawienia. Staniemy po stronie naszego Pana i Zbawiciela, który mówi do nas: To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem” – tłumaczył.

Ojciec Maksymilian Kolbe stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny światowej, który został wyniesiony na ołtarze. Beatyfikował go papież Paweł VI w 1971 r., a kanonizował 11 lat później Jan Paweł II.


źródło:

Zobacz więcej