RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sprawca ataku na prezydenta Adamowicza to przestępca z Gdańska

Policja: Sprawca ataku na prezydenta Adamowicza to przestępca z Gdańska (fot. Facebook.com)
Policja: Sprawca ataku na prezydenta Adamowicza to przestępca z Gdańska (fot. Facebook.com)

Napastnikiem, który ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest 27-letni mieszkaniec miasta, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu – podała gdańska policja. Niewykluczone, że sprawcą jest Stefan W., który napadał wielokrotnie na gdańskie banki.

Lekarze: Prezydent Gdańska żyje, jego stan jest ciężki

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki; operacja trwała pięć godzin. Przetoczyliśmy 41. jednostek krwi. Pacjent...

zobacz więcej

Napastnik był skazany za napady na cztery banki – dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do prokuratury. W 2013 roku mężczyzna napadł na trzy gdańskie placówki SKOK-ów i na bank Credit Agricole.

– Sprawca dostał się w okolice sceny prawdopodobnie używając plakietki „media”. Został zatrzymany przez pracowników ochrony i przekazany w ręce funkcjonariuszy policji – poinformowała rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska.

Asp. Kamińska dodała, że do ataku doszło około godz. 20 na scenie, podczas wieczornej imprezy WOŚP w centrum miasta. Mężczyzna jest teraz przesłuchiwany przez policjantów.

Moment ataku został nagrany. Na filmie widać, jak przez scenę przebiega mężczyzna, podbiega do Pawła Adamowicza i uderza go. Później, chodząc po scenie, podnosi w górę ręce w geście zwycięstwa, ponownie podchodzi do Adamowicza i zabiera mikrofon.

– Halo, halo. Nazywam się Stefan (...), siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – krzyczał ze sceny, zanim obezwładnili go ochroniarze – wynika z filmów, które zarejestrowały zdarzenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej