RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Lekarze: Prezydent Gdańska żyje, jego stan jest ciężki

– Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki; operacja trwała pięć godzin. Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Pacjent ma rany serca, przepony i jamy brzusznej – poinformował na konferencji prasowej Tomasz Stefaniak z gdańskiego szpitala. Poprosił również o modlitwę za prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprawca ataku na prezydenta Adamowicza to przestępca z Gdańska

Napastnikiem, który ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest 27-letni mieszkaniec miasta, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko...

zobacz więcej

Do ataku doszło ok. godz. 20. Na nagraniu widać, jak przez scenę przebiega mężczyzna, zbliża się do prezydenta i uderza go. Później, chodząc po scenie, podnosi w górę ręce w geście zwycięstwa, ponownie podchodzi do Pawła Adamowicza i zabiera mikrofon.

– Halo, halo. Nazywam się Stefan (...) siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – krzyczał ze sceny, zanim obezwładnili go ochroniarze.

Prezydent natychmiast został reanimowany. Trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Po ok. godzinie reporter TVP Tomasz Sieliwończyk poinformował, że ranny został przewieziony na salę operacyjną.O godz. 22.22 prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że „lekarzom udało się przywrócić akcję serca ciężko rannego Pana Prezydenta Pawła Adamowicza i jest nadzieja”.
teraz odtwarzane
Atak na prezydenta Gdańska podczas WOŚP. Adamowicz w szpitalu

Wszyscy politycy zjednoczeni. „Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem”

Po ataku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pawła Adamowicza politycy jednogłośnie i stanowczo potępiają napaść oraz okazują...

zobacz więcej

Apel o oddawanie krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK) zaapelowało wieczorem na Facebooku o oddawanie krwi dla prezydenta Pawła Adamowicza.

„Drodzy Dawcy, w związku z atakiem na Prezydenta Miasta Gdańska i koniecznością zabezpieczenia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0RhD- (minus)” – napisano na facebookowym profilu Centrum.

RCKiK informuje też, że „w przypadkach nagłych krwawień, gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD-”. Kieruje też osoby zainteresowane pomocą do swoich stron, gdzie można dowiedzieć się, jak się przygotować do oddania krwi. W komentarzach pod postem internauci dopytują, czy mogą oddać krew i jak to zrobić.

Dowód w rękach prokuratorów

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że nóż, którym został zaatakowany prezydent Gdańska, jest w rękach prokuratorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej