RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska przedstawiła Irańczykom założenia konferencji dot. Bliskiego Wschodu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu (fot. wikimedia commons/sipo)

W sobotę odbyło się spotkanie charge d'affaires RP w Iranie z szefem Wydziału ds. Europy Wschodniej MSZ Iranu. Polski dyplomata przedstawił założenia organizowanej w Warszawie wspólnie z USA konferencji ministerialnej dot. Bliskiego Wschodu – poinformowały służby prasowe polskiego MSZ.

Festiwal polskich filmów w Iranie odwołany

Tydzień Filmu Polskiego w Iranie został odwołany. Jak poinformowano, Ministerstwo Kultury Iranu podjęło decyzję o zawieszeniu imprezy w związku ze...

zobacz więcej

„Wczoraj odbyło się spotkanie charge d'affaires RP w Iranie z szefem Wydziału ds. Europy Wschodniej MSZ Iranu. Polski dyplomata przedstawił założenia planowanej na luty br., organizowanej wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, konferencji ministerialnej poświęconej regionowi Bliskiego Wschodu w Warszawie” – poinformowało w niedzielę Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

„Stoimy na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu” – brzmi oświadczenie polskiego resortu spraw zagranicznych.

W niedzielę państwowa agencja irańska IRNA informowała o tym, że MSZ Iranu wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji bliskowschodniej w Warszawie. W siedzibie irańskiego MSZ polskiemu charge d'affaires Wojciechowi Unoltowi powiedziano, że podjętą przez rząd Polski decyzję o byciu gospodarzem szczytu uważa się za „akt wrogości wobec Iranu”. Usłyszał również, że Teheran może zdecydować się na działania odwetowe. „Polski charge d'affaires dostarczył wyjaśnień na temat konferencji i zapewnił, że nie ma ona antyirańskiego charakteru” – dodała agencja.

Protest ws. szczytu. MSZ Iranu wezwało polskiego dyplomatę

MSZ Iranu w niedzielę wezwało charge d'affaires ambasady Polski w Teheranie, by oficjalnie zaprotestować przeciw planowanej na luty w Warszawie...

zobacz więcej

Również w niedzielę irańskie ministerstwo kultury poinformowało w oświadczeniu, że zawiesza zaplanowany na koniec stycznia festiwal polskich filmów w Teheranie. „Polski Tydzień Filmu” pozostanie zawieszony, dopóki władze w Warszawie nie poprawią się i nie zaczną wykazywać „właściwego zachowania” wobec Teheranu – głosi komunikat.

W piątek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif skrytykował Polskę za współorganizowanie z USA bliskowschodniej konferencji. „Przypomnienie dla gospodarza/uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA, są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek” – napisał Zarif na Twitterze. Dodał, że „podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku”.

Amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały w piątek, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Sekretarz stanu USA: Planujemy zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

To najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne od czasu szczytu NATO - tak o międzynarodowej konferencji w Warszawie nt. Bliskiego Wschodu mówił szef...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że Polska traktuje sprawę pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej. – Powstrzymanie walk w tym newralgicznym regionie jest kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa całego świata – ocenił.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził nadzieję, że konferencja pozwoli stworzyć trwałą platformę dialogu i doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i Unii Europejskiej w sprawie Iranu. Targany licznymi konfliktami Bliski Wschód „pozostaje regionem kluczowym z punktu widzenia globalnej stabilności politycznej i bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Czaputowicz mówił, że wraz ze stroną amerykańską Polska chce zgromadzić w Warszawie ministrów reprezentujących wszystkie regiony świata, by „wypracować wspólną wizję dalszych działań”. Zaproszenia przekazano „w stolicach ponad 70 państw”, w tym wszystkim państwom UE i szefowej unijnej dyplomacji Federice Mogherini – przekazał. Wśród tematów, jakie mają być poruszone na konferencji, szef MSZ wskazał m.in. proliferację broni, terroryzm, ekstremizm religijny, cyberzagrożenia i bezpieczeństwo energetyczne.

źródło:

Zobacz więcej