RAPORT

Wojna na Ukrainie

Emilewicz: wkrótce program Energia plus – dla każdego Polaka

Program ma upowszechnić nowoczesne technologie (fot. Photofusion/UIG via Getty Images)
Program ma upowszechnić nowoczesne technologie (fot. Photofusion/UIG via Getty Images)

Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony program Energia plus. – Będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy – zapewniła podczas konwencji Porozumienia wiceprezes tego ugrupowania Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Energii: ceny prądu bez zmian

W przyszłym roku nie wzrosną ceny za prąd dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorców – zapewnia Ministerstwo Energii. Resort...

zobacz więcej

W niedzielę w Krakowie odbyła się I konwencja krajowa Porozumienia, podczas której zaprezentowano propozycje programowe. Minister przedsiębiorczości i technologii przedstawiła założenia programu Energia plus, który ma upowszechnić nowoczesne technologie, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne.

Program Energia plus bazuje na modelu „prosumenckim”, czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają. Nadmiar mogliby sprzedać lub przekazać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

Poprawa latem

Minister podkreśliła, że skorzystają z niego rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, którzy będą mogli świadczyć „konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne”. Emilewicz zaznaczyła, że dzięki temu, iż będziemy nie tylko konsumentami, ale i producentami energii, polski system energetyczny będzie „lepiej miał się latem”.

Przypomniała, że np. latem 2018 roku musieliśmy wyłączać część instalacji energetycznych w Polsce. – Już w tym roku za sprawą tego programu takie sytuacje – mówię to z dużą dozą prawdopodobieństwa – nie będą miały miejsca – zaznaczyła. W jej opinii Polacy „na własny cel wyprodukują energię, a nadwyżkę w trudnym letnim okresie oddadzą do systemu”.

Obniżymy koszty energii

– Program Energia plus w pierwszym roku pozwoli zainstalować instalacje na zieloną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 megawatów – powiedziała. Dodała, że polski system energetyczny opiera się właśnie na 200-MW blokach, instalacjach energetycznych zbudowanych głównie w latach 70-tych XX w.

Polska musi postawić na odnawialne źródła energii

Modernizacja systemu przesyłowego i planowane wyłączenia części elektrowni węglowych stwarzają okazję, by przygotować system energetyczny na...

zobacz więcej

– To są bloki energetyczne tzw. dwusetki, których większość dzisiaj wymaga bardzo poważnego remontu. I te remonty nasz rząd rozpoczął – przekonywała. Zastrzegła jednak, że to ogromne wyzwanie inwestycyjne i czasowe. – Dzięki programowi już w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości jednego takiego bloku energetycznego - oceniła. W opinii minister będzie to instalacja elastyczna, tańsza, szybsza, stawiana bez długoterminowych pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę.

Według Emilewicz, za sprawą tych instalacji „obniżymy koszty energii elektrycznej dla 50 tys. gospodarstw domowych". "Ci, którzy w tym roku wezmą udział w programie, realnie odczują jego skutki w budżecie domowym na koniec 2019 r." - zaznaczyła.

Smog

Ważnym celem programu jest też, jak wskazała szefowa MPiT, eliminacja źródła smogu. – Skuteczna eliminacja niskiej emisji spowodowana głównie przez gospodarstwa domowe, które nie mają dostępu do taniej i czystej energii – podkreśliła.

Emilewicz zapowiedziała, że będzie to możliwe m.in. poprzez zrównanie VAT dla inwestycji fotowoltaiki prosumenckiej. W związku z tym, jak mówiła, zlikwidowane zostaną bariery prawne. – Dziś w prawie mamy kategorię prosumenta, ale ona dotyczy tylko indywidualnej osoby i wymaga również uproszczenia. My chcemy rozszerzyć tę kategorię na przedsiębiorców i jednostki samorządu terytorialnego, aby każdy z tych podmiotów mógł w krótkim, nieprzekraczającym 60 dni terminie uzyskać status prosumenta – tego, kto zainstalowawszy instalację przypina się do sieci dystrybucyjnych i produkuje prąd, a jego nadwyżkę sprzedaje - zapewniła minister.Kolejną modyfikacją w związku z tym planem, jak powiedziała minister, będzie propozycja zmiany podatkowej. – Chcielibyśmy zrównać wysokość podatku VAT na poziomie ośmiu procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką. Nie tylko duże korporacje mogą dostarczać prąd Polakom. Za sprawą tego programu będą to robić polscy mali i średni przedsiębiorcy. Zrobią to szybko i sprawnie. I zrobią to dobrze – podkreśliła Emilewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej