Treść żołądkowa prawalenia sprzed 40 mln lat. Tajemnice szkieletu z Doliny Wielorybów

Szczątki 15-metrowego osobnika odnaleziono w 2010 r. w Dolinie Wielorybów w Egipcie (fot. Insights/UIG via Getty Images)

Kilkunastometrowy waleń, sprzed nawet 40 mln lat, był groźnym drapieżnikiem. Stanowił ostatnie ogniwo łańcucha pokarmowego. Polował na ryby i mniejsze walenie – dowodzą badania jego treści żołądkowej. Wyniki ogłoszono na łamach „PLOS ONE”.

Martwy wieloryb w Mierzei Wiślanej. Ten gatunek pojawił się w Polsce po raz pierwszy

Wieloryb, którego morze wyrzuciło na brzeg w okolicy Kątów Rybackich, to młoda samica z gatunku nigdy wcześniej niewidzianego przy polskim brzegu....

zobacz więcej

Szczątki 15-metrowego osobnika odnaleziono w 2010 r. w słynnej Dolinie Wielorybów (Wadi Al Hitan) w Egipcie. W tym miejscu, które przed milionami lat było płytkim morzem, odkryto dużą liczbę skamieniałości zwierząt morskich, w tym prymitywnych waleni.

Waleń, nazwany Basilosaurus isis, należał do rodzaju bazylozaurów – prawaleni, które żyły 40-34 mln lat temu. Niektóre z nich osiągały 25 m długości.

Tym razem międzynarodowy zespół naukowców analizował skamieniałą treść żołądka bazylozaura. W miejscu, gdzie znajdował się żołądek, zidentyfikowano szczątki ryb i mniejszego walenia o nazwie Dorudon atrox, który był padlinożercą. Kości drapieżnika są z kolei poznaczone zębami rekinów, które żerowały na jego padlinie.źródło:

Zobacz więcej