RAPORT

Kampania 2020

Festiwal polskich filmów w Iranie odwołany

„Goście, którzy nie szanują gospodarzy, nie mogą liczyć na to, że będą mile widziani” (fot. flickr.com/Blondinrikard Fröberg)

Tydzień Filmu Polskiego w Iranie został odwołany. Jak poinformowano, Ministerstwo Kultury Iranu podjęło decyzję o zawieszeniu imprezy w związku ze współorganizacją przez Polskę bliskowschodniej konferencji, której tematem ma być między innymi polityka wobec Iranu.

Protest ws. szczytu. MSZ Iranu wezwało polskiego dyplomatę

MSZ Iranu w niedzielę wezwało charge d'affaires ambasady Polski w Teheranie, by oficjalnie zaprotestować przeciw planowanej na luty w Warszawie...

zobacz więcej

Wcześniej irańscy dyplomaci zażądali wyjaśnień od polskiej ambasady. Przekazali też oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy – jak napisano – organizacji w Warszawie anty-irańskiego spotkania w lutym tego roku.

Zarówno rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, jak i szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zapewnili już, że konferencja nie jest skierowana przeciwko Iranowi, a główny jej temat to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Hossein Entezami, szef irańskiej organizacji Cinema, napisał na Twitterze, że Iran przyjmował z otwartymi ramionami przedstawicieli różnych narodów i grup etnicznych, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, szczególnie Polaków, odnosząc się do czasów II wojny światowej. „Jednak goście, którzy nie szanują gospodarzy, nie mogą liczyć na to, że będą mile widziani”, napisał Entezami. Polskie filmy miały być wyświetlane w czterech miastach, m.in. w Teheranie i Isfahanie. W ubiegłym roku imprezę organizowała polska ambasada i muzeum sztuki współczesnej.

W piątek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo poinformował, że w Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się konferencja ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem roli Iranu w regionie. Informację o współorganizacji przez Polskę konferencji potwierdził polski MSZ.

źródło:
Zobacz więcej