Lunch przy biurku. Jeść czy nie?

Jedzenie to społeczny rytuał, w trakcie którego ludzie wymieniają się ze sobą informacjami (fot. PAP/kalbar)

Lunch spożywany przy biurku nieustannie budzi wątpliwości. Dietetycy i zwolennicy nurtu mindfulness podkreślają, że posiłki spożywane w ten sposób zwyczajnie nam nie służą. Zaś znawcy dobrych manier przyznają, że nie zawsze jest to zgodne z zasadami etykiety.

Byle co, byle jak i szybko. Polacy coraz częściej jedzą obiad w pracy przy biurku

Zazwyczaj przy biurku, przez nieco ponad 26 minut, składa się z kanapki, sałatki lub makaronu - tak wygląda lunch polskiego pracownika. Z raportu...

zobacz więcej

„Jedzenie przy biurku to szaleństwo. Musimy wyciągać ludzi z tego kołowrotka ciągłej pracy. To nie służy pracownikom. Badania pokazują, że ludzie pracują bardziej efektywnie, jeśli robią przerwy w pracy” – zauważa na łamach „The Guardian” Henry Stewart, założyciel poradni Happy.

On sam w swojej firmie wprowadził zakaz jedzenia przy biurku. Podkreśla, że spożywanie posiłków poza stanowiskiem pracy to przede wszystkim doskonała okazja do rozmów z innymi pracownikami. Dzięki czemu poprawia się komunikacja i efektywność pracowników.

– Jedzenie to społeczny rytuał, w trakcie którego ludzie wymieniają się ze sobą informacjami – zauważa Andre Spicer z londyńskiej Cass Business School.

Wiele osób zgodzi się z tym, że jedzenie przy biurku nam nie sprzyja, a co na ten temat mówią zasady etykiety? – Nie ma nic złego w spożywaniu przy biurku lekkich przekąsek. Większą uwagą należy się wykazać w trakcie jedzenia bardziej aromatycznych potraw. Etykieta polega na uprzejmości, szacunku i trosce o innych – wyjaśnia Myka Meier, założycielka Beaumont Etiquette.

Zatem ryby, aromatyczne sery – wszystko, co może mieć drażniący dla współpracowników zapach – powinno być spożywane w kuchni. W tym miejscu należy brać również pod uwagę aromaty, które ujawniają się w trakcie podgrzewania potraw w mikrofali. Okazuje się, jednak, że irytujące są nie tylko te nieznośne zapachy, również te przyjemne aromaty mogą okazać się kłopotliwe dla współpracowników, zwyczajnie pobudzając ich apetyt.

źródło:

Zobacz więcej