Katastrofa w chińskiej kopalni. Zginęło 21 górników

Do katastrofy doszło w sobotę w mieście Shenmu (fot. Twitter/CGTN)

Co najmniej 21 górników poniosło śmierć w rezultacie zawalenia się chodników w kopalni węgla w północnych Chinach – poinformowały w niedzielę chińskie media. Ekipy ratownicze poszukują dwóch zaginionych górników. 66 górników udało się uratować.

Seria eksplozji w chińskich kopalniach. Zginęły dziesiątki górników

Śmierć 21 górników w kopalni węgla, którzy od czterech dni byli uwięzieni pod ziemią po silnej eksplozji, potwierdziły w piątek wieczorem władze...

zobacz więcej

Według agencji prasowej Xinhua i chińskiej telewizji centralnej CCTV do katastrofy doszło w sobotę w kopalni należącej do koncernu Baiji Mining, w mieście Shenmu, w prowincji Shaanxi (Szansi).

Przyczyn katastrofy dotychczas nie podano.

W ostatnim okresie liczba ofiar katastrof górniczych w Chinach nieco spadła w rezultacie podejmowanych działań mających poprawić bezpieczeństwo pracy, jednak chińskie kopalnie należą nadal do najniebezpieczniejszych na świecie.

Dużym problemem są nielegalne kopalnie, w których nie przestrzega się podstawowych przepisów bezpieczeństwa pracy. Władze je zamykają, ale ludzie powracają do nich aby kontynuować wydobycie zmuszeni warunkami ekonomicznymi. Wciąż też powstają nowe.

Według oficjalnych danych w 2017 roku w chińskich kopalniach węgla zginęło 375 górników. Oznacza to spadek o 28,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

źródło:

Zobacz więcej