27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste” odbywa się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem ogólnopolskiej zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla pięćdziesięciu specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do godz. 20 zebrano 53 mln złotych. Wstępne wyniki zbiórki mają być ogłoszone po północy.

Para prezydencka wsparła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Prezydent Andrzej Duda przekazał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy góralską kurtkę. Akcję wsparła także małżonka prezydenta Agata...

zobacz więcej

W szpitalach specjalistycznych leczone są najciężej chore dzieci. – Będzie potrzeba kupienia kilkunastu rezonansów magnetycznych, kilkunastu nowoczesnych tomografów komputerowych, ultrasonografów, aparatów radiologicznych, w tym nowoczesnych aparatów do rentgenów przyłóżkowych – wyjaśnił prof. Bohdan Maruszewski, członek zarządu Fundacji WOŚP.

Jak dodał, by odpowiedzieć na potrzeby zgłoszone przez szpitale w ankietach potrzeba co najmniej 200 mln zł.

WOŚP można wesprzeć m.in. wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, biorąc udział w internetowych aukcjach charytatywnych, a także wysyłając SMS i wpłacając środki online. Zbiórce towarzyszyć będą koncerty, happeningi i inne wydarzenia organizowane przez sztaby.

Różowy kostium w rozmiarze „S” i jedwabna mucha. Para prezydencka dla WOŚP

Kostium w kolorze fuksji i czarna jedwabna smokingowa mucha – takie przedmioty przekazała w tym roku para prezydencka na aukcję Wielkiej Orkiestrze...

zobacz więcej

Tradycyjnie, przed wielkim finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można licytować przedmioty i wydarzenia wystawione na aukcje przez liczne gwiazdy. Są też kolacje i treningi z gwiazdami, spotkania z blogerami, mnóstwo rekwizytów filmowych i sportowych gadżetów.

W aukcję włączyła się również para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda przekazał na licytację czarną kurtkę z haftami góralskimi. Dołączył do niej zdjęcie z własnym podpisem. Zostało ono wykonane w październiku ubiegłego roku podczas nieformalnego spotkania w trakcie szczytu V4 na Węgrzech.

Na aukcji można także wylicytować przekazany przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę komplet – sukienkę kremową w kwiaty i zielony żakiet. Do kompletu dołączone jest zdjęcie z podpisem małżonki prezydenta. Zdjęcie wykonano we wrześniu w sali kolumnowej pałacu prezydenckiego.

Światełko do nieba

Tradycyjnie podczas finału Orkiestry pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się „Światełko do nieba”. Tym razem nie zobaczymy jednak pokazu fajerwerków. Zdecydowana większość osób zapytanych przez Jerzego Owsiaka na stronie internetowej WOŚP o to, czy zastąpić fajerwerki pokazem laserowym, opowiedziała się za tym drugim. Dlatego po raz pierwszy obejrzymy w tym roku laserowe „Światełko do nieba”.

W zbiórkę będzie zaangażowanych 120 tys. osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie.

W sobotę w RMF FM szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział, że uczestnicy i wolontariusze WOŚP mogą liczyć na pomoc i życzliwość służb podległych MSWiA, w tym strażaków i policjantów.

Fundacja WOŚP podczas poprzedniego – 26. finału w 2018 roku – zebrała ponad 126 mln zł. W ciągu 26 lat zebrano łącznie 951 mln zł; dzięki czemu do szpitali trafiło blisko 60 tys. urządzeń medycznych.

źródło:
Zobacz więcej