Monety z rzymskiej Fontanny di Trevi nie będą już wspierały biednych

Monety z rzymskiej Fontanny di Trevi nie będą już wspierały biednych (fot. pap/radek pietruszka)

Władze Rzymu zdecydowały, że od 1 kwietnia br. tamtejszy Caritas zostanie pozbawiony otrzymywania pieniędzy ze słynnej Fontanny di Trevi. Należy ona do najchętniej odwiedzanych i najsłynniejszych zabytków stolicy Włoch a wielu turystów przybywających do niej wrzuca do wody drobne monety, które mają zapewnić powrót do Rzymu. W 2018 suma ta wyniosła nieco ponad 1,5 mln euro.

Większość Włochów przeciwko przyjmowaniu imigrantów

64 procent Włochów nie życzy sobie przyjmowania migrantów podjętych na Morzu Śródziemnym przez statki ratownicze. Wyniki badań opublikował...

zobacz więcej

Monety z rzymskiej Fontanny di Trevi nie będą już wspierały biednych. Co pewien czas wyławiają je pracownicy firmy odpowiedzialnej za utrzymanie miejskich wodotrysków.

Od 2001 r., niezależnie od zmieniających się nastrojów politycznych, monety służyły jako wsparcie finansowe dla Caritas diecezji rzymskiej. W 2018 suma ta wyniosła nieco ponad 1,5 mln euro.

Od 1 kwietnia pieniądze trafiać będą po części do wspomnianej firmy opiekującej się fontannami a częściowo mają być przeznaczone na utrzymanie zabytków i „inne projekty społeczne”. Ta decyzja władz miasta oznacza zmniejszenie lub nawet zamknięcie wielu dzieł charytatywnych, jakie służyły najuboższym we włoskiej stolicy.

70 proc. środków, jakimi rozporządza miejscowa Caritas, pochodzi ze zbiórek publicznych, 15 proc. to dofinansowanie z Włoskiej Konferencji Biskupiej a pozostałych 15 proc. otrzymywano właśnie z Fontanny di Trevi.

źródło:
Zobacz więcej