„Chińczyków mogła interesować gospodarka i polityka z powodu naszych relacji z USA”

– Polska jest ważnym krajem dla Chin. Oni tutaj otwierają banki, jest koncepcja nowego Jedwabnego Szlaku, Centralnego Portu Komunikacyjnego – to może budować zainteresowanie – mówił w programie „Gość Wiadomości” Jacek Pochłopień redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. – Oni, wiedząc o związkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi – i gospodarczych, ale także i militarnych, mogli się interesować także sprawami politycznymi – ocenił Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”.

Firma Huawei zwolniła pracownika oskarżonego w Polsce o szpiegostwo

Huawei poinformował, że w trybie natychmiastowym zwolnił swego pracownika, jednego z dyrektorów polskiego oddziału firmy Weijinga W., którego w...

zobacz więcej

W piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. i Piotra D. – byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w Orange. Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

– Polska jest ważnym krajem dla Chin. Oni tutaj otwierają banki, jest koncepcja nowego Jedwabnego Szlaku, a Polska może się na nim znajdować. Centralny Port Komunikacyjny – to też może budować zainteresowanie. Myślę, że dobrze, że taki sygnał został wysłany: reagujemy zdecydowanie, Polska nie pozwoli na wszystko – tak na pytanie o powód szpiegowskiej działalności na rzecz Pekinu mówił w TVP Jacek Pochłopień.

Chińczyków w Polsce może interesować wszystko – odparł Jerzy Jachowicz. – W roku 2007 zostało to ustawowo wprowadzone przez Komitet Centralny Chińskiej Republiki Ludowej, że – »musimy stać się pierwszą potęgą świata«. Wtedy przyjęto również trzy założenia i jednym z nich była ekspansja światowa na wszystkie możliwe płaszczyzny. Oni, wiedząc o związkach Polski ze Stanami Zjednoczonymi – i gospodarczych, ale także i militarnych, mogli się interesować nie tylko sprawami gospodarczymi, ale także politycznymi – ocenił publicysta.
źródło:
Zobacz więcej