Policja ostrzega przed złymi warunkami na drogach

Policja apeluje o bezpieczeństwo i odpowiedzialną jazdę (fot. pixabay/freegr)

Na drogach całej Polski panują złe warunki do jazdy samochodem. Na południu spodziewane są opady śniegu, na północy i w centralnej Polsce spadająca temperatura może doprowadzić do powstania tafli lodu na jezdni. Policja apeluje o bezpieczeństwo i odpowiedzialną jazdę.

Zima nie odpuszcza. Mróz i intensywne opady śniegu

Polska wschodnia i południowa objęta jest ostrzeżeniami pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym mrozem. Synoptycy wydali...

zobacz więcej

W takich warunkach musimy radykalnie ograniczyć prędkość i zachować odpowiednie odstępy między pojazdami. – Pamiętajmy, że droga hamowania znacznie się wydłuża i łatwo stracić panowanie nad pojazdem – mówi podinspektor Krzysztof Dymura z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jeśli wpadniemy w poślizg, musimy odpowiednio reagować. Dymura zaznacza, że sposób na wyjście z poślizgu zależy od napędu w naszym samochodzie.

– Przy napędzie tylnym nie możemy dodawać gazu, ponieważ te samochody są nadsterowne. Gdyby tył pojazdu jeszcze bardziej wpadał w poślizg, to oczywiście trzeba kontrować kierownicą. Natomiast jeżeli chodzi o samochody przednionapędowe, to kontra kierownicą i oczywiście też można sobie delikatnie pomagać pedałem gazu – dodaje.

Szczególnie ślisko na drogach może być w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie i Małopolskę. Policja zaznacza też, że możemy spodziewać się również wzmożonego ruchu na drogach w całej Polsce, który wynika z rozpoczętych właśnie ferii zimowych.

źródło:
Zobacz więcej