„Dziękuję za poświęcenie, za ból. Sportowcy zawsze byli naszym powodem do dumy”

– Sportowcy zawsze byli naszym powodem do dumy – podkreślił prezydent Andrzej Duda na Noworocznym Spotkaniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej i podziękował za wszystkie sukcesy odniesione przez biało-czerwonych w 2018 roku.

„Dziękuję za rozsławianie polskiego tenisa”. Prezydent Duda odznaczył Agnieszkę Radwańską

zobacz więcej

– Rok 2018 to rok wspaniałych sukcesów polskiego sportu – zaznaczył prezydent. Wymienił m.in. serię dokonań Kamila Stocha, który „zdobył niemalże wszystko, co było do zdobycia”, i triumf siatkarzy w mistrzostwach świata. – Siatkarze potwierdzili prawdziwą światową hegemonię, bo jak się coś zdobywa dwa razy z rzędu, to nie może być to przypadek – zauważył Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał też o rekordzie globu i złotym medalu halowych mistrzostw świata sztafety biegaczy 4x400 m czy wywalczonych w krótkim odstępie czasu dwóch złotych medalach lekkoatletycznych mistrzostw Europy Justyny Święty-Ersetic w biegu na 400 i w sztafecie 4x400 m.

– Z całego serca za to wszystko dziękuję. Za poświęcenie, za trud, za ból – powiedział Andrzej Duda i podkreślił, że sportowcy są jednymi z tych, którzy „w najpiękniejszy możliwy sposób budują dumę z Polski, z polskości, z naszych biało-czerwonych barw”.

„Zanim udekorowała medalem, poprosiła o autografy”. Sportowcy wspominają Szewińską

„Będzie nam Pani brakowało” –mówią wybitni polscy sportowcy po śmierci najbardziej utytułowanej spośród nich Ireny Szewińskiej. Niektórzy, jak...

zobacz więcej

Prezydent przypomniał, że rok 2019 jest specjalny, bo to rok stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– To czas podsumowań, rozpatrywania sukcesów, ale przede wszystkim czas dumy. Ogromnej dumy z osiągnięć sportowców, ogromnej dumy z wszystkich tych, którzy przez te sto lat dla polskiego sportu pracowali, polskiemu sportowi służyli – zauważył Duda.

Na początku uroczystości, która tym razem odbyła się w warszawskim Centrum EXPO XXI, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w minionym roku największej gwiazdy polskiego sportu Ireny Szewińskiej, siedmiokrotnej medalistki igrzysk olimpijskich, wiceprezesa PKOl i członkini MKOl, odznaczonej Orderem Orła Białego, a także innych postaci zasłużonych dla ruchu olimpijskiego i polskiego sportu, które odeszły w ostatnich 12 miesiącach.


– Kiedy patrzymy na te sto lat z obecnej perspektywy to tym, kogo najbardziej brakuje jest z całą pewnością +mistrzyni stulecia+ – nieodżałowana, wspaniała, wielka Irena Szewińska – podkreślił prezydent.

źródło:

Zobacz więcej