Nalot na nielegalny warsztat dronów. Milicja uderza w szmuglerów papierosów

„Producentom” dronów grozi do 3 lat pozbawienia wolności (fot. flickr.com/ erik forsberg)

Milicja w Grodnie zatrzymała grupę osób, która nielegalnie produkowała i sprzedawała drony, tak zwane kwadrokoptery. Urządzenia wykorzystywano do przemytu papierosów przez granicę, m.in. do Polski i na Litwę.

Kontrabanda warta 80 mln dolarów. Dron narzędziem przemytników

Gang przemytników użył dronów do zawieszenia dwóch 200-metrowych kabli pomiędzy budynkami znajdującymi się z jednej strony granicy w Hongkongu, a z...

zobacz więcej

Właściciele podziemnego warsztatu sprzedawali drony za równowartość ponad 26 tys. zł, a klientów na swoje wyroby szukali zamieszczając ogłoszenia w internecie. Na jedno z nich odpowiedzieli funkcjonariusze Komitetu Kontroli Państwowej (KDK). Następnie odbył się zakup kontrolny i zatrzymanie sprzedawców.

Specjaliści, którzy zbadali „podrasowane” urządzenia mówią, że dron-przemytnik ma zasięg 10 km, a podczas jednego lotu zabiera do 20 kg ładunku, czyli ponad 20 kartonów papierosów. Zatrzymano też klientów, którzy trudnili się tym procederem. Na Białorusi papierosy są kilkakrotnie tańsze niż w Polsce.

Pomysłowym wynalazcom grożą nawet trzy lata pozbawienia wolności – informuje państwowa telewizja. Postawiono im zarzuty „prowadzenia nielegalnej przedsiębiorczości”.

źródło:
Zobacz więcej