RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Firma Huawei zwolniła pracownika oskarżonego w Polsce o szpiegostwo

„Ten incydent miał fatalne konsekwencje dla globalnej reputacji Huawei” – napisał w komunikacie zarząd chińskiego giganta telekomunikacyjnego (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
„Ten incydent miał fatalne konsekwencje dla globalnej reputacji Huawei” – napisał w komunikacie zarząd chińskiego giganta telekomunikacyjnego (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Huawei poinformował, że w trybie natychmiastowym zwolnił swego pracownika, jednego z dyrektorów polskiego oddziału firmy Weijinga W., którego w Polsce zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa, ponieważ zepsuł reputację firmy.

Min. Brudziński w sprawie zatrzymań ABW: Państwo potrafi tutaj zadziałać

Szef MSWiA Joachim Brudziński ocenił w radiu RMF FM, że państwo i ABW zadziałały perfekcyjnie, zatrzymując w piątek pod zarzutem szpiegostwa...

zobacz więcej

„Ten incydent miał fatalne konsekwencje dla globalnej reputacji Huawei” – napisał w komunikacie zarząd chińskiego giganta telekomunikacyjnego, zastrzegając, że czyny, jakie zarzuca się Weijingowi W., „nie mają związku z firmą”.

W piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. i Piotra D. – byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w Orange. Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

Sąd w czwartek podjął decyzję o areszcie dla obu mężczyzn. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to kara od roku do 10 lat więzienia.

Zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych, a W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną. Firma Huawei jest największym na świecie producentów sprzętu telekomunikacyjnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej