RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tragedia w kopalni Rudna w Polkowicach. Jeden górnik zginął, kilku jest ciężko rannych

Jeden górnik zginął w wyniku wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach. Sześciu innych zostało rannych. Ratownicy wydobyli wszystkich na powierzchnię. – Trzech z nich jest w ciężkim stanie – poinformowała w sobotę w TVP Info rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk. Prezes KGHM Marcin Chludziński ogłosił 3-dniową żałobę.

Ziemia zatrzęsła się w kopalni Rudna. Kilku górników poszkodowanych

Trzech górników zostało poszkodowanych po wstrząsie, do którego doszło nad ranem w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie)....

zobacz więcej

Początkowo mówiono o czterech poszkodowanych górnikach. – W toku akcji ratunkowej do lekarza zwróciły się kolejne trzy osoby. W tej chwili mogę powiedzieć, że poszkodowanych mamy siedem osób. Sześciu rannych zostało przewiezionych do szpitali w Zielonej Górze, Legnicy oraz Lubinie. Siódmy górnik nie żyje – mówiła rzeczniczka w sobotę rano.

Stan co najmniej trzech górników lekarze oceniają jako ciężki. – Dwóch z nich ma połamane kończyny, trzeci ogólne obrażenia – dodała.

Jeden z rannych górników został przewieziony do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Osadczuk wyjaśniła że był to „wstrząs samoistny”. – To oznacza, że odezwał się górotwór, taka jest natura. Takich wstrząsów w kopalni na dobę jest co najmniej kilka, nie tak mocnych – dodała.

Trzydniowa żałoba

Do wypadku w Polkowicach odniósł się wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. „Wstrząs w kopalni ZG Rudna – 1 osoba nie żyje, 6 zostało rannych. Jestem po rozmowie z prezesem KGHM, który ogłosił 3-dniową żałobę” – napisał na Twitterze. „Kondolencje dla rodziny zmarłego górnika. Życzenia zdrowia dla osób przebywających w szpitalach” – dodał wojewoda.

źródło:
Zobacz więcej