Rzecznik prezydenta: Konferencja bliskowschodnia nie jest skierowana przeciwko Iranowi

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif (fot. arch. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

– Lutowa konferencja poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie nie jest skierowana przeciwko Iranowi – zapewnił w radiowej Trójce rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif nazwał konferencję „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem” i groził: „Ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani”.

Sekretarz stanu USA: Planujemy zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

To najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne od czasu szczytu NATO - tak o międzynarodowej konferencji w Warszawie nt. Bliskiego Wschodu mówił szef...

zobacz więcej

W piątek polskie i amerykańskie MSZ wspólnie poinformowały, że konferencja odbędzie się 13-14 lutego w Warszawie. Spotkanie ma stworzyć okazję do dialogu i budowania porozumienia w sprawach istotnych dla sytuacji na Bliskim Wschodzie. W programie przewidziano dyskusje między innymi na temat terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego i bezpieczeństwa energetycznego.

W ocenie rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego konferencja jest dla Polski wyzwaniem, ale też nobilitacją.

Decyzję o organizacji konferencji skrytykował szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif, nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem”.

Zarif na Twitterze napisał: „Przypomnienie dla gospodarza/uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek”. Szef irańskiego MSZ dodał, że „podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku”.

Błażej Spychalski zapewnił, że planowane spotkanie nie ma antyirańskiego charakteru.

źródło:
Zobacz więcej