Dziki tydzień [OPINIA]

Komisja Europejska popiera odstrzał dzików w Polsce (fot. flickr.com/Andy Rogers)

To był tydzień emocji związanych z religią. Polacy licznie uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli, a Barbara Nowacka z KO ogłosiła początek walki z religią w szkole. Dowiedzieliśmy się też, że trzy miesiące temu Radosław Sikorski wydał książkę, a Anna Grodzka wróciła do polityki. Niemniej bohaterami tygodnia były… dziki.

Elżbieta Bojanowska odwołana z funkcji wiceszefowej MRPiPS

Premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska, z dniem 9 stycznia 2019 r., wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Bojanowską...

zobacz więcej

Sobota. Moniuszko na dworzec

Stanisław Moniuszko nie musi już zazdrościć lotniska Fryderykowi Chopinowi. Ojciec polskiej opery narodowej został patronem Dworca Centralnego w Warszawie. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, stwierdził podczas uroczystości nadania obiektowi imienia kompozytora: „On jest w opinii powszechnej chyba niedoceniany; znane są główne dwa jego utwory („Halka” i „Straszny dwór”), ale to jest artysta wielki, artysta, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni”.

Nadanie imienia Dworcowi Centralnemu to prezent dla kompozytora na zbliżającą się 200. rocznicę jego urodzin i pierwsze wydarzenie ogłoszonego przez Sejm Roku Stanisława Moniuszki.

Niedziela. Trzech Króli i jedna ateistka

W 752 polskich miastach 1,2 miliona osób przeszło w Orszaku Trzech Króli. Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Beata Szydło uczestniczyli w orszaku z mieszkańcami Wadowic.

– Święto Trzech Króli pokazuje, że ta ziemia się odnawia. My wszyscy idziemy w tej tradycji wiary, tego, co dla nas tak ważne – mówił tego dnia prezydent.

Okazało się jednak, że oprócz tradycji wiary odnawia się w Polsce również wojujący ateizm. Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej podczas jednego z najważniejszych świąt katolickich, ogłosiła, że będzie zbierała podpisy pod projektem uchwały o likwidacji finansowania religii w szkole oraz ubezpieczeń księży i duchownych.

Dowcip polega na tym, że podobny postulat miał być elementem programu nowej partii Roberta Biedronia. Nowacka i KO uprzedzili go, bo Biedroń miał swój program ogłosić w lutym. Teraz były prezydent Słupska musi wymyślić coś nowego…

Komisja Europejska popiera odstrzał dzików w Polsce. „To krok niezbędny”

Komisja Europejska popiera Polskę w kwestii odstrzału dzików, a nawet chwali nas za „wzorowo” realizowane działania. – To niezbędny krok w celu...

zobacz więcej

Poniedziałek. Radek Sikorski denuncjuje

Wreszcie ktoś przeczytał wydaną w październiku ubiegłego roku książkę Radosława Sikorskiego pod wiele obiecującym tytułem „Polska może być lepsza”. Poświęcili się dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” i najwyraźniej nie jest to pasjonująca lektura, skoro zajęła im aż kwartał. A jednak było warto, bo dzięki temu opinia publiczna dowiedziała się, że Sikorski w swoim dziele jednoznacznie wskazał na Stare Kiejkuty jako tajną bazę wykorzystywaną przez CIA.

Największą sensacją książki jest jednak ujawnienie przez byłego ministra spraw zagranicznych, że Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi podział Ukrainy na część polską i rosyjską podczas słynnej rozmowy na pomoście w Juracie.

Sikorski tą publikacją zakończył prawdopodobnie karierę polityka i dyplomaty a rozpoczął… literacką. Na szczęście do napisania jest jeszcze tyle ciekawych historii z czasów rządów PO i PSL…

Wtorek. Anna Grodzka powraca, Elżbieta Bojanowska odchodzi

Po trzech latach nieobecności na polskiej scenie politycznej Anna Grodzka zaskoczyła budującego wielką opozycyjną listę Grzegorza Schetynę i skutecznie przekreśliła jego plany. Marcelina Zawisza z Partii Razem ujawniła, że Grodzka buduje szeroką koalicję w większości nieznanych opinii publicznej organizacji lewicowych. Do koalicji raczej nie przyłączy się SLD, które flirtuje z PSL i Nowoczesną. Nie wiadomo czy razem z Razem zechce pójść Robert Biedroń, ale jedno nie ulega wątpliwości: jednej listy anty-PiS na pewno nie będzie.

Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny została odwołana ze swojego stanowiska. To efekt ubiegłotygodniowej burzy wokół projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W projekcie udostępnionym na stronie ministerstwa znalazły się kontrowersyjne zapisy, na które, według oficjalnego komunikatu, nigdy nie było zgody minister Elżbiety Rafalskiej.

Salvini po rozmowie z prezesem PiS: Rozpoczął się dialog

Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim – powiedział wicepremier Włoch, szef MSW i lider...

zobacz więcej

Środa. Salvini chce zmieniać Europę, Trzaskowskiemu nie podoba się religia w szkołach

Wicepremier Matteo Salvini przyjechał do Polski na spotkania z wicepremierem Joachimem Brudzińskim i Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Po pierwszej rozmowie włoski polityk powiedział: Polska i Włochy będą bohaterami nowej europejskiej wiosny, tego odrodzenia prawdziwych europejskich wartości, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa.

Spotkanie z Prezesem Kaczyńskim było wstępem do rozmów o współpracy Ligi Północnej i PiS w przyszłym Parlamencie Europejskim. Żaden z dyrektorów Narodowego Banku Polskiego nie zarabia 65 tys. zł. Taką kwotę jako comiesięczną pensję podała „Gazeta Wyborcza” w odniesieniu do jednej z dyrektorek tej instytucji. Podczas zorganizowanej przez NBP tego dnia konferencji dowiedzieliśmy się, że dyrektorzy w banku centralnym zarabiają średnio 36 tys. zł.

– Nie jestem osobą, która uważa, że urząd powinien gdziekolwiek zapraszać księdza; urząd powinien być neutralny światopoglądowo – powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Według niego religia w szkołach się „nie sprawdziła”. W jego przypadku to stwierdzenie może być po części prawdziwe. Trzaskowski obiecał, że jednak nie będzie walczył z Kościołem.

Komisja Europejska potwierdza: Odstrzał dzików w Polsce właściwym sposobem walki z ASF

Komisja Europejska poinformowała, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się...

zobacz więcej

Czwartek. Dzik jest dziki, dzik jest zły

– W sprawie dzików zapanowała jakaś histeria, rozdwojenie jaźni. Również w przekazie społecznym, gdzie jest dużo przekłamań, by rozchwiać nastroje społeczne – mówił portalowi tvp.info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Od kilku dni trwa krucjata z udziałem opozycji przeciwko odstrzałowi dzików, który ma uchronić rolników przed rozprzestrzenianiem się w Polsce ASF. O ochronę dzików zabiegają m.in. osoby, które walczą też o całkowitą likwidację ochrony życia poczętego, czyli swobodny dostęp do aborcji.

Piątek. Komisja Europejska popiera odstrzał dzików, Warszawa chce mniej religii w szkołach

Ponieważ Rafał Trzaskowski powiedział w środę, że religia w szkole się nie sprawdza, ale nie będzie walczył z Kościołem, to na front wysłał wiceprezydent Warszawy Renatę Kazanowską. Ta na Facebooku poinformowała, że zwróciła się do biskupów o zmniejszenia liczby godzin religii w Warszawie w pierwszych klasach liceum do jednej w tygodniu.

Oficjalnie chodzi o przepełnienie szkół w przyszłym roku szkolnym.

Komisja Europejska oficjalnie popiera Polskę w kwestii odstrzału dzików, a nawet chwali nas za „wzorowo” realizowane działania. Opozycja jest rozczarowana stanowiskiem Brukseli, która tym razem podłożyła jej… dzika.

źródło:
Zobacz więcej