Tunelem do Świnoujścia. Jest harmonogram budowy

Jest już harmonogram budowy tunelu w Świnoujściu. Drążenie pod Świną rozpocznie się za dwa lata, natomiast jeszcze w tym roku przeprowadzone zostaną wszystkie procedury środowiskowe, a inwestor ma otrzymać też pozwolenie na budowę. To jedna z największych i najtrudniejszych inwestycji ostatnich lat w Polsce.

Tunel w Świnoujściu. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Minął termin, w którym Komisja Europejska mogła zgłosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania dla tunelu pomiędzy wyspami Uznam i...

zobacz więcej

Mieszkańcy Świnoujścia uważają, że tunel jest niezbędny. O konieczności jego budowy mówi też prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. Jak podkreśla, utrzymywanie przeprawy promowej w obecnym kształcie to ogromne obciążenie dla budżetu miasta – na ten rok to prawie 40 milionów złotych.

Teraz plany budowy tunelu nabierają konkretnych kształtów. Według przyjętego harmonogramu realizacji inwestycji wykonawca do połowy roku ma złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ten ma być wydany najpóźniej do końca roku.

Na początku 2020 r. wykonawca ma rozpocząć budowę fragmentów tunelu na lądzie.

Tunel pod Świną wybuduje konsorcjum trzech firm z Austrii, Turcji i Polski. Inwestycja kosztować będzie blisko miliard złotych. Stała przeprawa pod Świną połączy wyspy Uznam i Wolin. Jej długość wyniesie około 3,5 kilometra, a sam tunel pod dnem Świny będzie liczyć około 1500 metrów.

Inwestycja wzmocni pozycję konkurencyjną zarówno Świnoujścia, jak i całego regionu. Tunel ma łączyć się z trasą S3, skorzystają więc na nim także porty w Szczecinie i Świnoujściu.

źródło:
Zobacz więcej