Przypomnimy Europie, co zawdzięcza polskim żołnierzom

Stanisław Maczek podczas dowodzenia dywizją w 1944 r. (fot. Wikimedia Commons)

– W tym roku szczególnie uczczeni zostaną żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – zapowiada szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. To dlatego, że będziemy obchodzić 75. rocznicę zwycięskich walk I Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka oraz 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Pierwsze uroczystości już w styczniu.

Breda i Oosterhout pamiętają o „maczkowcach”

– W Bredzie nie witano nas kwiatami, ale pociskami przeciwpancernymi – wspomina mjr Marian Słowiński, weteran 1. Dywizji Pancernej, który w sobotę...

zobacz więcej

Tegoroczne uroczystości upamiętniające bohaterstwo polskich żołnierzy będą miały na celu przypomnienie znaczenia zaangażowania Polaków w walce z hitlerowskimi Niemcami nie tylko o niepodległość Polski, ale i Europy.

Ważną okazją do przypomnienia, co Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi, będzie 75. rocznica zwycięskich walk I Polskiej Dywizji Pancernej – wyjaśnia Jan Kasprzyk. Zapowiada, że uroczystości upamiętniające żołnierzy generała Maczka rozpoczną się już pod koniec stycznia.

28 stycznia w Królewskim Muzeum Armii w Brukseli zostanie otwarta wystawa „Pancerne skrzydła”. W uroczystości, podczas której przypomniane zostaną zwycięskie walki polskich żołnierzy o wyzwolenie belgijskich miast, wezmą udział weterani I Polskiej Dywizji Pancernej.

W kolejnych miesiącach przypomniane zostaną zasługi polskich żołnierzy wyzwalających spod okupacji niemieckiej Francję i Holandię.

We wrześniu Polska delegacja z weteranami I Polskiej Dywizji Pancernej weźmie udział w uroczystościach w holenderskiej Bredzie, którą wyzwalali również polscy żołnierze.

Uroczystości na Monte Cassino

W wyjątkowo uroczysty sposób zostanie uczczona 75. rocznica najważniejszej, zwycięskiej bitwy 2 Korpusu Polskiego – o Monte Cassino. Podczas majowej uroczystości na Polskim Wojennym Cmentarzu na Monte Cassino, z udziałem weteranów i prezydenta Andrzeja Dudy, przypomniany zostanie wysiłek polskiego żołnierza na frontach II wojny światowej.

Upamiętnione zostaną też zwycięskie walki żołnierzy 2 Korpusu Polskiego o wyzwolenie Bolonii czy Ankony.

źródło:
Zobacz więcej