RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozpoczyna się odstrzał dzików. Ma powstrzymać rozprzestrzenianie ASF

Odstrzał dzików będzie trwał przez kolejne trzy weekendy (fot. pixabay/Marisa04)

W części Polski rozpoczynają się w sobotę skoordynowane polowania wielkoobszarowe na dziki. Ministerstwa rolnictwa i środowiska tłumaczą, że zmniejszenie populacji tych zwierząt jest konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Minister środowiska rekomenduje, by nie strzelano do ciężarnych loch

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie...

zobacz więcej

Polowania odbędą się w ciągu trzech weekendów w styczniu. Jak wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał nastąpi w ramach „normalnych polowań”, a resort dodatkowo zarekomendował Polskiemu Związkowi Łowieckiem, aby były one „zsynchronizowane w czasie”.

– Chodzi o to, by nie przenosiły się dziki zarażone do stref zdrowych, stąd polowania mają być skoordynowane w jednym czasie w tym pasie rozgraniczającym strefę zarażoną od strefy zdrowej – tłumaczy minister Kowalczyk.

Odstrzał odbędzie się w kilku powiatach na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Mają nad nimi czuwać służby weterynaryjne, które będą pilnowały zasad bioasekuracji podczas polowań. Szef resortu środowiska wydał wczoraj rekomendację, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych i prowadzących młode loch.

Komisja Europejska potwierdza: Odstrzał dzików w Polsce właściwym sposobem walki z ASF

Komisja Europejska poinformowała, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się...

zobacz więcej

Szef resortu środowiska przytacza też zalecenia unijnej agencji EFSA, czyli Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Jak mówi, zaleca ona, by w strefie, w której wystąpił ASF, populacja dzika nie była większa niż 0,1 na km², czyli „jeden dzik na 10 km²”, a w strefie wolnej od choroby, ale znajdującej się w pobliżu, nie więcej niż pięć dzików na km².

Komisja Europejska potwierdziła, że polski plan odstrzału dzików w walce z afrykańskim pomorem świń jest prawidłowy. Rzeczniczka Komisji Anna Kaisa–Itkonen, pytana wczoraj na konferencji prasowej podkreślała, że ASF jest zagrożeniem dla sektora trzody chlewnej i działania, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, są dla Unii priorytetem.

Odstrzał dzików ze względu na chorobę ASF przeprowadzono już w innych krajach europejskich. Dla przykładu w Niemczech, gdzie wirus jeszcze nie dotarł, w ciągu ubiegłego sezonu łowieckiego odstrzelono ponad 830 tys. dzików w ramach profilaktyki.

Minister Kowalczyk przytacza też dane, według których w poprzednich sezonach odstrzelono znacznie więcej dzików, niż w obecnym. Do końca marca, według zapowiedzi szefa resortu środowiska, ma być odstrzelonych około 200 tys. dzików, a dla porównania, w ubiegłym sezonie 2017/2018 było to ponad 300 tys.

Afrykański pomór świń to wirusowa, zakaźna choroba. Jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla dzików i świń. W Polsce wirus pojawił się w 2014 roku. Według danych Głównego Lekarza Weterynarii, do tej pory wykryto ponad 3300 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Ostatnie wykryto we wrześniu ubiegłego roku.

źródło:
Zobacz więcej