Macedonia zmienia konstytucję i nazwę. „To krok milowy na drodze do struktur euroatlantyckich”

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów. MSZ opublikowało na Twitterze gratulacje od Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych.

Macedonia zmieni nazwę? Stawką referendum integracja z UE i NATO

W Macedonii odbędzie się w sobotę referendum w sprawie zmiany nazwy państwa. Jest ono decydujące dla rządu Zorana Zaewa, który chce utorować drogę...

zobacz więcej

„Gratuluję macedońskim przyjaciołom przyjęcia zmian w konstytucji. Dzisiejsza decyzja to krok milowy na drodze Macedonii do struktur euroatlantyckich. Życzę dalszych sukcesów i trzymam kciuki za zakończenie implementacji historycznego porozumienia z Prespy” – napisał na Twitterze szef resortu MSZ Jacek Czaputowicz.

Rozwiązanie sporu o nazwę między Skopje a Atenami jest warunkiem umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego. Skopje, według Aten, miało uzurpować sobie prawo do greckiej historii.

W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii na „Republika Macedonii Północnej”. W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO.


źródło:

Zobacz więcej