Wiceprezes Huawei Canada opuszcza stanowisko

Wiceprezes Huawei Canada Scott Bradley opuszcza stanowisko (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Firma Huawei Canada poinformowała, że wiceprezes ds. korporacyjnych Scott Bradley został zwolniony ze stanowiska. Na początku grudnia zeszłego roku na lotnisku w kanadyjskim Vancouver, na wniosek USA, zatrzymana została dyrektor finansowa Huawei Meng Wanzhou.

Prezes Huawei Canada Eric Li w notatce skierowanej do pracowników powiedział, że Bradley będzie służył jako specjalny doradca, pomagając firmie „w razie potrzeby” - podał Reuters.

1 grudnia na lotnisku w kanadyjskim Vancouver, na wniosek USA, zatrzymana została dyrektor finansowa Huawei Meng Wanzhou. USA podejrzewają ją o oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Obecnie Meng – zwolniona z aresztu za kaucją – oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi jej wieloletnie więzienie. W odwecie w Chinach aresztowano dwóch Kanadyjczyków.

USA podejrzewają firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem. Już w 2012 roku Huawei i inna wielka firma chińska ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury.


źródło:

Zobacz więcej