Donald Trump na razie nie wprowadzi stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy pozwoliłby prezydentowi USA na zbudowanie muru na granicy z Meksykiem (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że na razie nie wprowadzi stanu wyjątkowego, który pozwoliłby mu na zbudowanie muru na granicy z Meksykiem i zakończenie częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Trump na granicy z Meksykiem: Ameryka potrzebuje muru

Prezydent Donald Trump odwiedził w czwartek miasto McAllen w Teksasie, gdzie przekonywał do budowy muru na granicy z Meksykiem. Realizacja tego...

zobacz więcej

– To jest coś, co mógłby zrobić Kongres – dodał.

Wcześniej „Washington Post” napisał, że Trump przygotowuje grunt pod wprowadzenie stanu wyjątkowego, by móc sfinansować budowę muru na granicy z Meksykiem. Według gazety Biały Dom miałby na ten cel przeznaczyć pieniądze z wojskowego funduszu budowlanego.

Częściowy paraliż administracji federalnej spowodowała właśnie kwestia sfinansowania kontrowersyjnego projektu, która jest źródłem konfliktu Trumpa z Demokratami; Kongres nie chce wyasygnować pieniędzy na budowę muru - sztandarowej obietnicy wyborczej prezydenta.

„New York Times” podał, że doradcy Trumpa, w tym jego zięć Jared Kushner, namawiają go, by w celu zdobycia środków na mur spróbował znaleźć inne rozwiązanie niż wprowadzanie stanu wyjątkowego; zdaniem źródeł gazety mieli oni wyrażać obawę, że decyzja taka może mieć negatywne skutki i doprowadzić np. do przegranej przez administrację batalii w sądzie.

źródło:

Zobacz więcej