Jest zgoda na odstrzał bobrów w centrum Suwałk. „Nie boją się ludzi i powodują zniszczenia”

Zwierzęta niszczą Zalew Arkadia w centrum miasta (fot. REUTERS/Mathieu Belanger)

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała zgodę na odstrzał do 10 bobrów z Zalewu Arkadia – zbiornika znajdującego się niemal w centrum Suwałk. Bobrów w tym miejscu jest zbyt dużo i wyrządzają szkody.

Minister środowiska rekomenduje, by nie strzelano do ciężarnych loch

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie...

zobacz więcej

Jak informuje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, który zarządza zalewem, od wielu miesięcy żyjące w Arkadii bobry niszczą obiekt.

– Są same problemy z bobrami, ich populacja się zwiększyła. Wchodzą na wyspę i pozwalają sobie za dużo, niszczą też drzewa, które zasadzamy, by teren był atrakcyjny – powiedział dyrektor OSiR Waldemar Borysewicz.

Jak poinformowała Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik, dyrekcja wydała pozwolenie na odstrzał do 10 bobrów w tym akwenie. W uzasadnieniu decyzji czytamy, że bobry ścinają drzewa, niszczą skarpy i podkopują chodniki.

– Jest ich tak dużo, że pojawiają się w miastach, nie boją się ludzi i powodują zniszczenia – powiedziała Bezubik.

RDOŚ w Białymstoku wyznaczył firmę, która ma dokonać odstrzału i wyznaczył termin realizacji zadania do 31 marca.

Zalew Arkadia zasilany jest przez rzekę Czarna Hańcza. Ma 700 metrów długości i 400 metrów szerokości. Najgłębsze miejsce ma 5,5 metra.

Nad zalewem w sezonie wypoczywają tysiące ludzi. Teren służy mieszkańcom miasta jako miejsce plażowania, połowu ryb i rekreacji. Niedawno miasto zagospodarowało wyspę, która znajduje się na środku akwenu. Do wsypy prowadzi specjalny pomost.

źródło:

Zobacz więcej