Rozpoczynają się ferie zimowe. „Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży”

Jarosław Zieliński podkreślił, że ferie to radosny czas odpoczynku dla dzieci, młodzieży i uczniów, który pozwala na wspólne, a także rodzinne wyjazdy (fot. PAP/Grzegorz Momot)

– Niech czas ferii zimowych będzie czasem radosnym, a może być wtedy radosny, kiedy będzie bezpieczny – mówił przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu feriami zimowymi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. – Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sposób jak najbardziej odpowiedzialny – zaapelował.

Kiedy na ferie? Sprawdź kalendarz

W tym roku w pięciu województwach ferie zimowe rozpoczną się 12 stycznia. W zależności od regionu Polski uczniowie będą wypoczywać między 12...

zobacz więcej

Wiceszef MSWiA przypomniał na konferencji prasowej, że od poniedziałku zaczynają się ferie w pięciu województwach: małopolskim, wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

– Od poniedziałku, a właściwie już dzisiaj, kiedy zakończą się zajęcia lekcyjne, uczniowie z pięciu województw będą cieszyli się dwutygodniową przerwą w czasie ferii zimowych – mówił Zieliński. Zaznaczył, że w kolejnych tygodniach aż do końca lutego – odpoczywać będą uczniowie z pozostałych województw.

Jak mówił, ferie to radosny czas odpoczynku dla dzieci, młodzieży i uczniów, który pozwala na wspólne, także rodzinne wyjazdy, ponieważ wielu rodziców bierze w tym czasie urlopy, by wyjechać z dziećmi na odpoczynek.

– To wszystko jest piękne (...), ale niestety ten czas to także okres zwiększonych zagrożeń bezpieczeństwa – zauważył wiceszef MSWiA.

– W miejscach, gdzie odbywają się kolonie i wypoczynek zimowy, trzeba zadbać o warunki, a zagrożeń jest niestety sporo – zaznaczył. Dodał, że okres ferii zimowych to czas wytężonej pracy dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – policji i państwowej straży pożarnej.

„Ferie z WOT”. Podczas zimowiska będzie można odbyć podstawowe szkolenie wojskowe

W styczniu ruszy organizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”. W trakcie zimowej przerwy w nauce uczniowie i studenci będą...

zobacz więcej

Zieliński zapewnił, że w tym czasie policja tradycyjnie będzie obecna w miejscach, gdzie będzie przebywała młodzież. – Zwłaszcza oczywiście będzie dbała o bezpieczeństwo w ruchu drogowym – zaznaczył.

– Aby zapewnić sprawność i sprawdzić stan techniczny autokaru, policja otworzy punkty kontrolne autokarów – zapowiedział, informując, że wykaz tych punktów będzie na stronach internetowych.

Kierowcy autokarów lub organizatorzy wyjazdów będą mogli sami umówić się z policją, by sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Zieliński zapewnił, że 350 policjantów będzie przebywało na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Przypominał przy okazji o obowiązku używania na stokach kasków ochronnych dla osób do 16. roku życia.

– Niech ten czas ferii będzie czasem radosnym, a może być wtedy radosnym, kiedy będzie bezpiecznym – zaapelował.

– W związku z czym zróbmy wszyscy wszystko, żeby było bezpiecznie, zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sposób jak najbardziej odpowiedzialny – dodał wiceszef MSWiA.

GOPR uratowało snowboardzistę. „Utknął w lesie, tracąc orientację”

Beskidzcy goprowcy uratowali snowboardzistę, który jeździł poza wyznaczonymi trasami w rejonie Pilska i utknął w lesie, tracąc orientację. Był...

zobacz więcej

Obecny na konferencji komendant główny policji Jarosław Szymczyk zapewnił, że policja w związku z feriami bardzo intensywnie rozpoczęła działania w kilku dziedzinach.

– Intensyfikujemy działania pionu ruchu drogowego, każdego dnia 4 tys. policjantów pionu ruchu drogowego będzie dbało o bezpieczeństwo na naszych drogach – powiedział.

Zachęcił, by organizatorzy wycieczek i indywidualni kierowcy przed wyruszeniem na wypoczynek zgłaszali się do punktów pomiaru sprawności pojazdu.

Szymczyk zalecł też korzystanie z dwóch aplikacji: „Moja komenda”, gdzie można znaleźć kontakt do najbliższej komendy policji, a także „Krajowa mapa zagrożeń i bezpieczeństwa”, gdzie można sprawdzić, na jakie zagrożenia w regionie należy zwrócić szczególną uwagę.

Natomiast kom. Leszek Suski z Państwowej Straży Pożarnej, przypominając o tragicznych wydarzeniach w Chorzowie w 2006 r., gdzie zawaliła się hala targowa, zaapelował do właścicieli obiektów publicznych o usuwanie śniegu obciążającego dachy w związku ze wzrostem opadów w ostatnich dniach.

źródło:

Zobacz więcej