Beata Szydło tweetuje: Zatrzymany przez ABW Piotr D. nigdy dla mnie nie pracował

Nigdy dla mnie nie pracował – napisała na Twitterze Beata Szydło o Piotrze D. Tweet byłej premier dotyczy wypowiedzi Marka Sowy i spekulacji „Rzeczpospolitej”. Poseł PO-KO powiedział w programie „O co chodzi” w TVP Info, że aresztowany za szpiegostwo Piotr D. był m.in. zastępcą dyrektora w kancelarii premiera za czasów rządów Szydło.

TVP Info: Chińczyk i były oficer ABW zatrzymani. „Podejrzani o współpracę z obcym wywiadem”

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi – dowiedzieli się dziennikarze TVP Info. Weijing W....

zobacz więcej

Sowa powiedział, że D. począwszy od 2006 r. pełnił funkcje dyrektorialne. – Był również zastępcą dyrektora w kancelarii premiera za czasów rządów premier Beaty Szydło. Posiada dużą wiedzę. Sprawa jest poważna i będzie miała ciąg dalszy – podkreślił.

„Przecinam medialne sensacje – zatrzymany nie był konsultantem u Szydło! Nie doradzał Szydło i nie pracował dla Szydło. Był natomiast przedstawicielem UKE w zespole przygotowującym wizytę Papieża Franciszka podczas ŚDM. Takie tytuły to manipulacja – napisała w odpowiedzi na Twitterze wicepremier.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek wieczorem Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o aresztowaniu byłego oficera ABW Piotra D. oraz dyrektora sprzedaży na Polskę chińskiej firmy Huawei Weijinga W. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Senator Artur Warzocha (PiS) poinformował w TVP Info, że w czwartek, 17 stycznia zbierze się w tej sprawie sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Obaj goście TVP Info zgodzili się, że „obojętne, jakiego czasu dotyczy działalność szpiegowska, jest to rzecz naganna”.

Zaniepokojenie aferą szpiegowską wyraził też w programie TVP Info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. – Tego typu sprawy zawsze traktujemy poważnie – mówił Żaryn.

Zapowiedział, że jeden z badanych wątków będzie dotyczył tego, na ile fakt posiadania doświadczenia w branży państwowej Piotra D. był istotny w tej sprawie.

– Mamy na pewno do czynienia z dwoma osobami, które są powiązane z chińskim wywiadem i to śledztwo, które wciąż jest na dosyć wstępnym etapie, będzie musiało odpowiedzieć na takie pytania – dodał.

Żaryn był również pytany, czy w tej sprawie można spodziewać się kolejnych aresztowań.

– Ci dwaj panowie zostali aresztowani w dniu wczorajszym, zatrzymani 8 stycznia. To etap wstępny tego śledztwa. Ta sprawa nie zostaje zakończona, w każdej chwili mogą się pojawić nowe wątki i być może będą potrzebne kolejne realizacje – zastrzegł.

Wcześniej Żaryn wyjaśniał, że w toku sprawy przeszukano mieszkania podejrzanych, a zatrzymań dokonano w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW.

źródło:
Zobacz więcej