Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Religia raz, a nie dwa razy w tygodniu. „Kurie rozpatrzą wnioski”

Zgoda dotyczy tylko tych szkół, które są przepełnione – zastrzegają archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska (fot. arch.PAP/Lech Muszyński, zdjęcie ilustracyjne)

– Każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii będzie rozpatrywany indywidualnie. Zgoda dotyczy tylko tych szkół, które są przepełnione – zastrzegają archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Ich rzecznicy odnieśli się do prośby wiceprezydent Warszawy.

Stany Zjednoczone najbardziej religijnym państwem Zachodu

Z najnowszego sondażu na temat stanu wiary na świecie, przeprowadzonego w 106 krajach przez amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center,...

zobacz więcej

Renata Kaznowska zamieściła na swoim facebookowym profilu post, w którym poinformowała, że zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bpa Romualda Kamińskiego. Prośba dotyczy możliwości zmniejszenia liczby godzin religii w pierwszych klasach liceum z dwóch do jednej w tygodniu.

Wiceprezydent Warszawy uzasadnia prośbę przepełnieniem szkół, spowodowanym tym, że we wrześniu 2019 r. naukę w szkołach średnich rozpoczną zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów – 44 tys. uczniów zamiast 19 tys. – jak w roku ubiegłym.

Jak powiedział rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, w przyszłym roku szkolnym sytuacja będzie wyjątkowa. – Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii.Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie. Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo – wyjaśnił.

Dodał, że zmniejszenie liczby godzin jest możliwe tylko czasowo, w wyjątkowych sytuacjach.

– Te sprawy reguluje rozporządzenie ministra edukacji z 14 kwietnia 1992 r. – przypomniał rzecznik. – Globalnie, bez patrzenia na konkretną sytuację, nawet biskup nie może wyrazić na coś takiego zgody – zastrzegł ks. Śliwiński. Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Jakub Troszyński napisał w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej kurii, że bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk spotkali się w tej sprawie z Kaznowską.

„Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu – czytamy w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej